Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-06-2012

Kalendarz rocznic

Gody złote, diamentowe, brylantowe albo po prostu papierowe

Królowa Anglii, Elżbieta II to ma szczęście! Dwa razy obchodziła diamentową rocznicę. Ale nie trzeba być królową, by świętować jubileusze!

Obchodzenie rocznic jest ważne. To okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę, podsumowania wspólnych dokonań.  Obchodzenie rocznic jest ważne. To okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę, podsumowania wspólnych dokonań.

Z okazji 60. lecia panowania na tronie brytyjskim Elżbieta II wydała na zamku Windsor przyjęcie dla koronowanych głów z całego świata, a przez trzy dni w Londynie trwały z tego powodu huczne imprezy łącznie z regatami na Tamizie, derbami Epsom czy organizowanym przez BBC koncertem multimedialnym.

W jubileuszowych obchodach ma królowa wprawę, bo pięć lat wcześniej – w 2007 roku przypadła rocznica jej diamentowych godów, które świętowała wraz z małżonkiem, 86-letnim księciem Edynburga, Filipem. Uroczysty bankiet z tej okazji wydał dla rodziców w Clarence House – rezydencji następcy tronu, książę Walii – Karol. Głównym punktem obchodów było jednak uroczyste nabożeństwo dziękczynne w Opactwie Westminsterskim, w tej samej świątyni, w której para królewska brała ślub 20 listopada 1947 roku. Małżonkowie Elżbieta II i Filip po obchodach odwiedzili Maltę, gdzie tuż po ślubie zamieszkali ze względu na służbę księcia małżonka w marynarce wojennej i przebywali tam przez trzy lata.

 

Medale i kwiaty

Ale nie trzeba być królową, aby obchodzić złote, diamentowe czy nawet brylantowe gody – wystarczy żyć zgodnie i szczęśliwie z jednym partnerem przez wiele lat. Takich par jak królowa Elżbieta II i książę Filip jest więcej. Można je znaleźć w naszych Gliwicach, Kudowie Zdroju, Świdnicy, Trzebiatowie czy Łomży. W Pałacach Ślubów lub w Urzędach Miejskich co raz odbywają się uroczyste spotkania par obchodzących okrągłe rocznice. Pary otrzymują medale „za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawane na wniosek wojewody przez Prezydenta RP, listy gratulacyjne, kwiaty. Przychodzą zwykle nie sami, ale otoczeni wianuszkiem dzieci, wnuków i prawnuków. To ci, którzy w jednym związku wytrwali 50, 60 lub 75 lat – obchodzą gody złote, diamentowe czy brylantowe. - Nazwy tych rocznic pochodzą od szlachetnych kruszców, które symbolizują trwałość i niezniszczalność związku. Złoto, najpewniejszy kruszec, który zawsze jest w dobrej cenie. Złoto wiąże się też z symboliką „przejścia”, kiedy to alchemicy poszukiwali tajemnicy kamienia filozoficznego, a złote gody oznaczają przejście w inny stan, świadczący o niezniszczalności. Kolejnym etapem są gody diamentowe, odpowiadające kruszcowi o najwyższym stopniu twardości – co w wymiarze ludzkim odnosi się do uczuć – niepokonanych, niezniszczalnych. Brylant oznacza tylko piękno – to diament o szlachetnym szlifie brylantowym. Coś, co w obecnej kulturze jest zapomniane, a w pierwotnych kulturach doceniane – mądrość ludzi dojrzałych jako kwintesencja piękna – wyjaśnia symbolikę nazw rocznic zaślubin – Jacek Biłko, psycholog.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • iwan123 | 22-06-2012

    3 lipca 29 rocznica
  • toja53 | 03-07-2012

    iwan123Wszystkiego dobrego z okazji 29. rocznicy!
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012