Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-06-2012

Kalendarz rocznic

Gody złote, diamentowe, brylantowe albo po prostu papierowe

Królowa Anglii, Elżbieta II to ma szczęście! Dwa razy obchodziła diamentową rocznicę. Ale nie trzeba być królową, by świętować jubileusze!

Obchodzenie rocznic jest ważne. To okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę, podsumowania wspólnych dokonań.  Obchodzenie rocznic jest ważne. To okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę, podsumowania wspólnych dokonań.

 

Każda rocznica jest ważna

Kalendarz co roku przynosi nam rocznicę zaślubin czy pierwszego spotkania. Warto ją podkreślić gestem, który nada jej szczególne znaczenie.  Małżeńskie  gody mają specjalne tradycyjne od lat  nazwy: pierwsza rocznica zwana jest papierową, druga - bawełnianą, trzecia - skórzaną, czwarta - kwiatową lub owocową, piąta - drewnianą, szósta - cukrową lub żelazną, siódma - wełnianą lub miedzianą, ósma - spiżową, brązową lub blaszaną, dziewiąta - glinianą lub generalską, dziesiąta - cynową lub aluminiową. Kolejna dekada pożycia  - zaczyna się od 11. - stalowej rocznicy, 12. - jest płócienną, jedwabną lub lnianą, 13. - koronkową, 14. - kości słoniowej, 15. - kryształowa. Druga dekada zaczyna się od 20. -  porcelanowej rocznicy, 25. - jest srebrna, 30-lecie - perłowe, 35-lecie - koralowe, 40-lecie - rubinowe, 45-lecie - szafirowe, 50-lecie - złote, 55-lecie - szmaragdowe lub platynowe, 60-lecie - diamentowe, 65-lecie – żelazne, 70-lecie - kamienne, a 75-lecie – brylantowe.

- Każda z tych rocznic wpisuje się w inną fazę związku - mówi psycholog. -  Pierwsze lata to okres cementacji związku, kolejne są zwykle poświęcone dzieciom, trzecia faza obejmuje okres „pustego gniazda”, kiedy małżonkowie pozostają sami. W pierwszych latach małżeństwa z takiej okazji warto odnowić wspomnienia – pojechać w miejsca, gdzie się para poznała i pokochała, gdzie spędzili radosne chwile. Warto także poszaleć – i niektórzy tak robią: skaczą ze spadochronem, nurkują w głębinach, albo zwiedzają nowe miejsca o których marzyli. Nie musi to być tylko kolacja we dwoje przy świecach, ale wieczór z pomysłem, w przebraniu lub w niezwykłym otoczeniu. Taka rocznica – czy to będzie kwiatowa (4) czy perłowa (30) – wryje się w pamięć na pewno i dostarczy nowych wrażeń, które ożywiają wspólne bycie razem. Nazwy rocznic miały podpowiadać jaki prezent ofiarować parze, albo co partnerzy mogą sobie wręczyć nawzajem. Niektórzy zwyczaj ten podtrzymują do dzisiaj. Na pewno słodkości czy kosze kwiatów są zawsze mile widziane. W przypadku godów złotych,  diamentowych, czy brylantowych – aż się prosi o jubilerskie, kosztowne drobiazgi. Nie tylko partnerzy sobie wręczają prezenty, ale rodzina może coś ciekawego wymyślić, zwykle w późniejszych latach małżeństwa świętuje się je w większym gronie – dzieci czy wnuki  mogą spełnić marzenia swoich rodziców – jubilatów. To może być lot balonem, rejs statkiem czy podróż dookoła świata. Wszystko zależy od faktycznych, wzajemnych relacji uczuciowych i funkcjonowania rodziny – mówi psycholog.

 

Dlaczego obchodzenie jubileuszy jest istotne?

- Świętowanie wynika z potrzeby człowieka, który pragnie odejścia od tego, co w życiu codzienne, banalne, zwyczajne. Jest okazją do pokazania, że szanuje pewne wartości, które mają dla niego znaczenie. Socjologowie określają tę przestrzeń – jako sacrum i profanum - niekoniecznie w rozumieniu religijnej tożsamości, ponieważ ludzie poszukują w życiu w ogóle namiastek czegoś świętego, czegoś co wykracza poza normalny porządek rzeczy. W tym znaczeniu potrzeba sacrum pokazuje, że w znoju codzienności są ukryte wartości głębsze, większe i nieprzemijalne – mówi psycholog, Jacek Biłko.

Świętowanie rocznic ślubnych, czy bycia razem partnerów, właśnie poprzez rytuał, czyli  akt zewnętrzny, symboliczny, przypomina wyjście z codziennego kieratu i pokazanie drogi jaką przeszli, znaczenie wspólnego  życia.

To także okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę – gorącej, namiętnej, zmysłowej miłości z dawnych młodych lat, towarzyszą temu zwykle wspomnienia i przeglądanie zdjęć ślubnych. To także odwołanie do biologii – porównania życia dawniej i teraz. Nie są to może już uczucia tak gorące, ale ma ogromne znaczenie trwała więź i głębia kontaktu. Pary odkrywają często tęsknotę i  nostalgię za dawnym, młodzieńczym okresem.

Czasem to możliwość przyjrzenia się kryzysom przez które partnerzy mogli przejść.

Świadomość przejścia przez nie ma znaczenie pojednawcze małżonków, może być próbą odnawiania życia, to ma być jakby „nowy początek”, nowa faza, w którą wkracza dojrzała para.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • iwan123 | 22-06-2012

    3 lipca 29 rocznica
  • toja53 | 03-07-2012

    iwan123Wszystkiego dobrego z okazji 29. rocznicy!
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012