Żylaki nóg. Przyczyny, objawy, leczenie
Zalecane preparaty zawierające diosminę
Żylaki ma niemal co druga kobieta i prawie 40 proc. mężczyzn w Polsce. Nie jest to przypadłość typowo kobieca, choć hormony – konkretnie estrogen – mogą wpływać na jej przebieg. Problem z żylakami nasila się u kobiet m.in. w czasie ciąży i menopauzy, a więc podczas „burz hormonalnych”.
Z lekarzem należy skonsultować nawet niewielkie żylaki nóg, jeśli pojawiają się objawy takie jak obrzęki, bóle i kurcze nóg czy uczucie ich zmęczenia.
Natomiast duże żylaki kończyn dolnych są problemem zdrowotnym, który może mieć poważne konsekwencje: powodować przebarwienia, owrzodzenia, mogą też prowadzić do zakrzepów i zatorów, które nawet czasami zagrażają życiu. W przypadku dużych żylaków konieczne trzeba je leczyć, często chirurgiczne.
Żylaki pojawiają się, gdy cienkie i elastyczne żyły, przebiegające tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca zostaną nadmiernie rozciągnięte. Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, krew nie płynie w kierunku serca tylko napiera na ścianki żył, co wywołuje ich deformację. Żyły ulegają uszkodzeniu, osocze przenika do otaczających tkanek – to zaś powoduje obrzęk. Jeszcze większe uszkodzenia sprawiają, że poza żyły wydostają się krwinki. Tak właśnie pojawiają się balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Ponieważ napór krwi jest największy w łydkach, tam najczęściej się tworzą.
Powstawanie żylaków jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Jeśli jedno z rodziców ma żylaki, prawdopodobieństwo, że choroba pojawi się u dziecka wynosi aż 70 proc.; a jeśli obydwoje – 90 proc. Jednak styl życia również nie jest obojętny. Niewielka ilość ruchu, siedząca lub stojąca praca obciąża nogi i wywołuje problemy z krążeniem. Również nadwaga, noszenie ciasnych spodni, buty na wysokim obcasie – to wszystko sprzyja pojawieniu się problemu z żylakami.
Choroby żył przebiegają w bardzo indywidualny sposób. U większości pacjentów małe pajączki nie mają tendencji do rozrastania się. Z drugiej strony – są pacjenci, u których zmiany postępują bardzo gwałtownie. Lekarze szacują, że duże żylaki występują u 10-15 proc. osób dotkniętych problemem. Rany, zatory – u 1-2 proc.
W aptekach dostępne są maści i kremy, a także doustne preparaty przeciwko żylakom. Warto zapytać o opinię o nich swojego lekarza, preparaty może również polecić farmaceuta.
Lekarze rekomendują, by preparaty doustne stosować zarówno na początku choroby, jak i wtedy gdy zmiany są poważniejsze. Leki mogą spowolnić, a nawet zahamować (czasowo) rozwój choroby. Po preparaty warto sięgać, gdy pojawiają się obrzęki i kurcze nóg. Najlepiej przebadane pod kątem skuteczności są preparaty zawierające diosminę. Uszczelniają one naczynia krwionośne, wzmacniają je i zapobiegają stanom zapalnym. Godne polecenia są zwłaszcza leki zawierające diosminę w formie zmikronizowanej, która lepiej i szybciej się wchłania, więc jest bardziej skuteczna. Z kolei preparaty, z których diosmina uwalnia się wolniej i dłużej, dłużej też działa w jelitach, dając wysoką skuteczność.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: choroby, menopauza, nadwaga, otyłość, profilaktyka, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, żylakiPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Temperowanie czekolady
- Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek
- Do 22 grudnia 2012 r. składamy odwołania do ZUS, do 22 lutego 2013 r. - do sądu
- Konkurs fotograficzny "Piłka jest okrągła"
- Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Co każdy pacjent o badaniach laboratoryjnych wiedzieć powinien
- Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
- National Theatre Live zaprasza ponownie
- Wiek dojrzały może inspirować
danutach1962 | 06-10-2012
emeryteczka | 06-04-2015
Marzena59 | 19-08-2015
Niektórzy stosują technikę "podnoszenia nóg" - po około 30 minut dziennie łagodzi i niweluje żylaki. Ewentualnie możesz sprbować jakiejś farmakologii. Osobiście polecam jednak udać się do specjalisty, najlepiej jakiegoś chirurga naczyniowego. Po badaniach (prawdopodobnie USG Dopplera) będziesz dokładnie wiedziała co ci dolega i jak to leczyć. Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie - po co zastanawiać się i zamartwiać bez sensu. Jasne, takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi kosztami, ale daje też pewną gwarancję, zakończenia sprawy raz a dobrze.
Sama leczyłam się w stolicy, bo tutaj mieszkam i pracuję. Udałam się do placówki Medicover. Wysoki standard oferowanych usług, wykwalifikowana kadra specjalistów. Również chirurgów naczyniowych. Wszystko znajdziesz u nich na stronie. Moją osobą zajął się dr Maciej Kielar. Jeżeli również mieszkach w Warszawie to zdecydowanie polecam. U mnie skończyło się na skleroterapii, ale ponoć zawsze może być gorzej. Jeżeli miałabyś jeszcze jakieś pytania - pisz na pw, albo poniżej