Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
Objawy choroby wrzodowej
Stosunkowo dużo osób, zwłaszcza starszych, ma bezobjawowy przebieg choroby wrzodowej. Bywa, że pierwszym objawem jest powikłanie takie, jak krwotok z wrzodu lub perforacja ściany żołądka.
Jeśli choroba daje objawy, to pacjenci najczęściej wskazują na następujące dolegliwości:
- W chorobie wrzodowej żołądka:
- Ból w nadbrzuszu, zmniejszający się po posiłku lub zażyciu leków zobojętniających kwas solny (alkalizujących). Jednak u niektórych osób posiłek powoduje nasilenie dolegliwości.
- Uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, jeżeli wrzód jest zlokalizowany blisko odźwiernika, czyli przejścia z żołądka do dwunastnicy.
- Zgaga, czyli palący ból w przełyku, spowodowany cofaniem się soku żołądkowego, zdarza się u prawie połowy chorych.
- W chorobie wrzodowej dwunastnicy:
- Ból pojawiający się po jakimś czasie, nie od razu po obudzeniu, ustępujący po posiłku i nawracający po 2- 3 godzinach.
- Bóle nocne, przerywające sen.
- Zgaga, występująca u połowy osób z chorobą wrzodową dwunastnicy, wskutek znacznej nadprodukcji kwasu solnego.
Diagnostyka choroby wrzodowej
Chociaż charakter dolegliwości często pozwala postawić rozpoznanie, należy pamiętać, że rak żołądka może dawać podobne objawy. Dlatego konieczne jest jego wykluczenie.
Najważniejszym badaniem, służącym precyzyjnej ocenie śluzówki żołądka i dwunastnicy jest gastrofiberoskopia. Umożliwia ona także pobranie wycinków i wykonanie testu na obecność w śluzówce ureazy, świadczącej o zakażeniu Helicobacter pylori.