Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
Możliwe powikłania choroby wrzodowej
Powikłania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy są zwykle groźne i często wymagają interwencji chirurgicznej.
Krwawienia z wrzodu - mogą być niewielkie, ale zdarzają się też masywne, groźne dla życia krwotoki. Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadtrawienia przez kwas solny ściany naczynia, przebiegającego w obrębie wrzodu. Od kalibru naczynia zależy, jak duże jest krwawienie. Nadtrawiona krew jest podobna do fusów od kawy i na tej podstawie można rozpoznać krwawienie, jeśli chory wymiotuje. Także oddanie smolistego stolca (nie ciemnego, ale czarnego, jak smoła) jest skutkiem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Czasami można opanować sytuację leczeniem zachowawczym (leki blokujące produkcję kwasu solnego, podanie przez gastroskop do żołądka leków hamujących krwawienie). Nierzadko jednak chory wymaga pilnej operacji.
Perforacja ściany żołądka lub dwunastnicy to powikłanie prowadzące do zapalenia otrzewnej. Przez dziurę w ścianie żołądka kwaśna treść wylewa się do jamy otrzewnej. Do perforacji dochodzi wskutek drążenia wrzodu w głąb ściany żołądka lub dwunastnicy. Na rozpoznanie tego powikłania pozwala zdjęcie przeglądowe RTG jamy brzusznej, pozwalające stwierdzić obecność wolnego gazu pod przeponą. Leczenie wymaga operacyjnego zaszycia perforacji lub resekcji (wycięcia) części żołądka.
Wrzód drążący może dotrzeć do trzustki, która sąsiaduje z żołądkiem. Poza znacznymi bólami występuje wtedy wzrost poziomu wytwarzanych przez trzustkę enzymów trawiennych we krwi.
Późnym powikłaniem choroby wrzodowej może być zwężenie odźwiernika. Może to być skutek niezbyt efektywnego leczenia choroby wrzodowej, kiedy wrzód lokalizuje się w dolnej części żołądka, w okolicy odźwiernika. Bliznowatemu zwężeniu może też ulec dwunastnica, gdy często nawracające owrzodzenia powodują jej deformację. Skutkiem zwężenia odźwiernika lub dwunastnicy jest ich częściowa lub całkowita niedrożność. Prowadzi to do znacznego rozciągnięcia (rozstrzeni) żołądka i częstych, obfitych wymiotów. Jest to stan prowadzący do wyniszczenia organizmu. Jedynym leczeniem jest operacja chirurgiczna.