Choroba zwyrodnieniowa stawów
Ucisk na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest przyczyną bólu, który jest szczególnie dotkliwy, gdy dotyczy korzeni tworzących największy nerw - nerw kulszowy. Ból promieniuje wtedy od kręgosłupa przez pośladek, wzdłuż tylnej powierzchni uda i łydki, aż do pięty. Jest on nazywany rwą kulszową. Rwa kulszowa to bardzo silny ból, często uniemożliwiający chodzenie.
Przedłużający się ucisk korzeni nerwu kulszowego prowadzi do zaników mięśni kończyny dolnej.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego
Schorzenie to charakteryzuje się stopniowym pogarszaniem się ruchomości w stawie biodrowym. Ból może umiejscowić się w pachwinie lub promieniować do kolana.
Staw biodrowy jest mocno obciążony - dźwiga całe ciało i jeszcze to, co nosimy w rękach. Jest to duży staw, utworzony przez kość miednicy, w której znajduje się panewka stawowa oraz fragment kości udowej, której głowa mieści się we wgłębieniu, jakim jest panewka. Powierzchnie panewki i głowy kości udowej pokryte są gładką chrząstką. Zakres ruchów w zdrowym stawie biodrowym jest duży - zginanie, prostowanie, odwodzenie, przywodzenie, rotacja. Wynika to z anatomii stawu, w którym głowa jest gładką kulą, mogącą się obracać w panewce w różne strony.
Zmiany zwyrodnieniowe charakteryzują się postępującym uszkodzeniem chrząstki stawowej. Na zdjęciu rentgenowskim widać to, jako zwężenie szpary stawowej. Gdy dojdzie do całkowitego zaniku chrząstki, odsłonięta głowa kości udowej trze o kość panewki. Jest to przyczyną dotkliwego bólu, a z czasem prowadzi do wytarcia się głowy kości udowej i skrócenia kończyny. To z kolei prowadzi do skrzywienia kręgosłupa i dołączenia się bólów spowodowanych uciśnięciem korzeni nerwowych.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego
Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego powodują ból przy zginaniu nogi w tym stawie, schodzeniu po schodach, w końcu - także przy chodzeniu po równej powierzchni. Podczas badania lekarz stwierdza trzeszczenia w stawie w trakcie zginania i prostowania kończyny.
Staw kolanowy ma mniejszy zakres ruchów, niż biodrowy oraz bardziej skomplikowaną budowę i dźwiga jeszcze większy ciężar. Tworzą go końce dwóch dużych kości - udowej i piszczelowej. Poza chrząstką stawową na płynność ruchu w stawie i wzajemne dopasowanie się powierzchni stawowych mają wpływ sprężyste łąkotki. Elementy stawu kolanowego są połączone ze sobą licznymi więzadłami, które kontrolują zakres ruchów w stawie. Rolę ochronną pełni też znajdująca się z przodu płaska kość, zwana rzepką.
W chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego mamy często do czynienia z uszkodzeniem wielu elementów stawu - chrząstki, łąkotek, więzadeł. Często zmiany w stawie kolanowym zaczynają się od urazu. Znane są problemy ze stawami kolanowymi, jakie miewają sportowcy. Poza różnego rodzaju urazami do choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych prowadzi otyłość i praca w warunkach obciążających te stawy.