Jak osteoporoza zmienia - lub powinna zmienić - codzienne życie chorego?
Wpływ na relacje z partnerem
Partner osoby chorej na osteoporozę, w dużym stopniu uczestniczy w ograniczeniach, jakim musi się ona poddać. Powinien przejąć na siebie część obowiązków domowych i dostosować swój tryb życia do sposobu i tempa życia osoby chorej. Jeśli partnerce przydarzy się złamanie kości, trzeba będzie wyręczyć ją w wielu czynnościach i w wielu czynnościach pomóc. Trzeba zadbać o jej bezpieczeństwo - wyposażyć mieszkanie w odpowiednie udogodnienia, które zmniejszą ryzyko urazu i złamania kości (poręcz przy wannie, przymocowanie dywaników do podłogi itd.).
Wpływ na relacje z rodziną
Członkowie rodziny, podobnie jak współmałżonek, odczują, że jakiś etap w ich życiu skończył się - osoba, która opiekowała się nimi, teraz sama potrzebuje opieki. Przede wszystkim oczekuje pomocy w czynnościach wymagających dźwigania, schylania się, a więc odciążenia od obowiązków domowych. Nadal mogą liczyć na jej wsparcie emocjonalne i duchowe, ale muszą się pogodzić z tym, że nie jest już tak szybka i dyspozycyjna jak dawniej.
Konsekwencje dla życia zawodowego
Osteoporoza może stwarzać problemy osobom, których praca związana jest z dźwiganiem (ryzyko złamań kręgów), długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej (bóle pleców), czy zwiększonym ryzykiem urazów. Jeśli praca wymusza nieregularny tryb życia (np. częste wyjazdy) kłopotliwe może być systematyczne zażywanie leków. No i zawsze trudności pojawiają się w razie złamania kości - trzeba się wtedy na jakiś czas zupełnie wyłączyć z życia zawodowego.