Osteoporoza. Jak się objawia?
O osteoporozie mówi się, że jest „cichym złodziejem kości”. To niepochlebne określenie wskazuje na bezobjawowy - postępujący często przez długie lata - przebieg choroby. Gdy masa kostna obniża się o około 30 proc. - występują złamania. Złamania są nierzadko pierwszym przejawem choroby, a równocześnie jej skutkiem.
Osteoporoza nie boli, dopóki kości są całe. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza z powodu bólu stawów, myśląc, że to objaw osteoporozy, podczas gdy w rzeczywistości dokuczają im zmiany zwyrodnieniowe stawów. Jednak dzięki temu, udaje się wykryć osteoporozę, zanim wystąpią złamania.
Złamania kości zdarzają się u ludzi w różnych grupach wiekowych. U dzieci i młodzieży są one zwykle spowodowane urazami.
U ludzi w wieku dorosłym częstość złamań kości zmniejsza się, a te, które zdarzają się, są najczęściej spowodowane wypadkami komunikacyjnymi lub urazami sportowymi. Potem wykres częstości złamań idzie ostro w górę. U kobiet zaczyna się to około 45- 50-tego roku życia, u mężczyzn zaś po 70. roku życia. Ten gwałtowny wzrost spowodowany jest właśnie osteoporozą.
U pań powyżej 45-tego roku życia zwiększa się częstość złamań nadgarstka. Rośnie ona do około 60. roku życia, potem utrzymuje się na stałym poziomie.
W grupie kobiet 60-65-letnich gwałtownie wzrasta częstość złamań kręgów, która później od około 70. roku życia utrzymuje się na stałym poziomie.
U kobiet pomiędzy 70-tym a 75-tym rokiem życia znacznie rośnie ryzyko złamania szyjki kości udowej.