Osteoporoza. Pierwsza konsultacja medyczna
Jeśli zdarzy nam się złamać kość w wyniku drobnego urazu, nie powinnyśmy poprzestać na leczeniu ortopedycznym. Zrośnięcie się kości nie jest zakończeniem sprawy. Należy poddać się diagnostyce w kierunku osteoporozy, aby ją wykluczyć, albo rozpocząć leczenie, gdy podejrzenie potwierdzi się.
Wizyta u lekarza zalecana jest także, gdy sami podejrzewacie u siebie osteoporozę, choćby na podstawie objawów, o których czytaliście i które u siebie zaobserwowaliście.
Z wizytą nie wolno też zwlekać, jeśli po rozpoczęciu leczenia okazuje się, że źle tolerujemy przepisany nam lek. Nie wolno samemu odstawić nietolerowany lek i czekać kilka miesięcy do następnej wizyty. Trzeba odwiedzić lekarza jak najszybciej i zapytać o możliwość zamiany terapii.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza?
Lekarzowi leczącemu osteoporozę musisz opowiedzieć nie tylko o swoich dolegliwościach układu kostno-stawowego (w tym – o złamaniach kości).
Ważne są także inne informacje, które pozwalają ocenić ryzyko osteoporozy i dobrać odpowiednie leczenie.
Przygotuj się na pytania dotyczące:
- Miesiączkowania (pierwsza miesiączka, menopauza, ciąże, karmienie piersią),
- Leczenia hormonalnego,
- Kamicy nerkowej, występowania kolki nerkowej,
- Obecności żylaków kończyn dolnych, przebytych epizodów zapalenia żył,
- Chorób przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa, zapalenie przełyku, choroby wątroby, zaparcia),
- Innych poważnych schorzeń (serca, tarczycy).
Inne ważne pytania dotyczyć będą sposobu odżywiania się i stosowanych używek. Oszacuj wcześniej ile mleka, kefiru i jogurtu wypijasz każdego dnia. Ta informacja potrzebna jest do określenia ilości preparatu wapniowego, który ewentualnie przepisze ci lekarz.