Przerost prostaty
Do jakich powikłań prowadzi przerost gruczołu krokowego
Konsekwencje przerostu prostaty wynikają z utrudnienia odpływu moczu z pęcherza. Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja infekcjom i rozwojowi stanu zapalnego. Infekcja i proces zapalny mogą przenosić się w górę, do nerek.
Jeśli powiększony gruczoł krokowy zwęża cewkę moczową w znacznym stopniu i w pęcherzu zalega dużo moczu, stanowi to przeszkodę dla odpływu moczu z nerek. Powstaje w ten sposób wodonercze, czyli poszerzenie miedniczek i kielichów nerkowych wskutek mechanicznej przeszkody w odpływie moczu. Utrzymywanie się wodonercza grozi uszkodzeniem nerek, a nawet ich niewydolnością. Zaleganie moczu w drogach moczowych sprzyja też powstawaniu kamieni, zarówno w nerkach, jak i pęcherzu. Wpływ przerostu gruczołu krokowego na komfort życia jest niemały. Mężczyźni cierpiący na to schorzenie są zmęczeni koniecznością częstego wstawania w nocy. Trudno jest im również wybrać się gdzieś w wolnych chwilach, ponieważ konieczność częstego korzystania z toalety utrudnia wyjścia do kina, teatru, na mecz czy wycieczki.
Leczenie przerostu gruczołu krokowego
Przerost gruczołu krokowego może być leczony farmakologicznie lub chirurgicznie. Sposób leczenia zależy od stopnia przerostu i utrudnienia odpływu moczu z pęcherza. W niektórych przypadkach, gdy dojdzie do zatrzymania moczu, konieczne jest założenie cewnika do pęcherza moczowego. U osób z przeciwwskazaniami do leczenia chirurgicznego cewnik może być pozostawiony na stałe.
Wśród leków najczęściej stosowane są blokery receptorów adrenergicznych alfa, które rozluźniają mięśniówkę i poprawiają drożność cewki moczowej. Leki te obniżają ciśnienie tętnicze, o czym trzeba pamiętać, gdy pacjent jest leczony z powodu nadciśnienia tętniczego, a także - gdy na ogół ma niskie ciśnienie.
Inny lek, to finasteryd, który blokuje przemianę męskiego hormonu płciowego - testosteronu - w pochodną pobudzającą rozrost gruczołu krokowego. Blokada tej przemiany zachodzi poprzez zahamowanie odpowiedzialnego za nią enzymu.
Duży przerost, powodujący znaczne zwężenie cewki moczowej, jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Najczęściej wykonuje się przezcewkową resekcję gruczołu krokowego.