Badania kontrolne. Nadciśnienie tętnicze

Żeby nie zaniedbać wczesnego rozpoznania nadciśnienia i ustrzec się powikłań, wystarczy od czasu do czasu dać sobie zmierzyć ciśnienie.

Żeby nie zaniedbać wczesnego rozpoznania nadciśnienia i ustrzec się powikłań, wystarczy od czasu do czasu dać sobie zmierzyć ciśnienie. Jeśli będzie podejrzanie wysokie, powtórzyć pomiary w ciągu kilku dni i - w razie potwierdzenia wyników - wybrać się do lekarza.


Większość z nas w wieku dojrzałym, poddaje się badaniom okulistycznym, bu dobrać soczewki korekcyjne, na ogół do czytania. U okulisty warto poprosić o ocenę dna oczu. Badanie to pozwala stwierdzić nie tylko zaawansowane, ale także wczesne zmiany nadciśnieniowe.

 

Badania pacjenta, który leczy nadciśnienie tętnicze

 

Jeśli już leczymy się z powodu nadciśnienia, powinniśmy kontrolować ciśnienie z częstotliwością zaleconą przez lekarza i zgłaszać się na konieczne badania kontrolne. To znaczy od czasu do czasu sprawdzić, jak się miewa nasze serce i jak działają nerki. Raz na jakiś czas zapewne dostaniemy skierowanie na badanie EKG, echokardiograficzne, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej (ocena sylwetki i wielkości serca oraz wydolności krążenia płucnego), badania biochemiczne krwi i ocenę dna oka. Badania te służą sprawdzeniu stanu narządów, które są zagrożone u osób z chorobą nadciśnieniową. Takie monitorowanie ma zapewnić skuteczne leczenie i zapobieganie powikłaniom.

 

 

Nie ma leków, które można stosować bez konsultacji z lekarzem

 

Z nadciśnieniem tętniczym nie ma żartów, jedynie stosuje się leki, których skuteczność udowodniono w przeprowadzonych rzetelnie badaniach klinicznych. Nie ma wśród nich leków dostępnych w wolnej sprzedaży, bez recepty!

To dodatkowo przemawia za tym, by zgłosić się do lekarza, gdy w jakimś badaniu pokaże się u nas podwyższone ciśnienie lub czujemy się tak, jakbyśmy mieli objawy nadciśnienia tętniczego.

Potem pozostaje nam poddać się reżimowi diagnostyki, leczenia i badań kontrolnych, ustalonemu przez lekarza prowadzącego.

Wizyta u lekarza jest także konieczna, gdy już się leczymy i nagle stan naszego zdrowia pogorszy się, zmniejszy się skuteczność stosowanej terapii lub wystąpią nowe objawy.

Twój lekarz na pewno poinstruował cię, jak należy się zachować w razie niespodziewanego skoku ciśnienia. Jeśli doraźne zażycie zaleconego leku w celu obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia nie da efektu, należy skonsultować się ponownie z lekarzem, aby mieć pewność, co do skuteczności stosowanej terapii.

Jeżeli przepisane leczenie daje dobry skutek, wizyty u lekarza nie muszą być częste - wystarczy, jeśli odbędą się co 2-6 miesięcy. Nie można jednak przerywać leczenia, co oznacza, że nie można dopuścić, by zabrakło nam leków.

Uwaga! Nagłe odstawienie niektórych leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie krwi) może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

 


Strona: 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!