Choroba refluksowa przełyku. Przepuklina rozworu przełykowego

Podstawowym objawem podrażnienia przełyku przez kwaśny sok żołądkowy jest zgaga. Nie można jej samemu łagodzić. Leki alkalizujące przynoszą chwilową ulgę, ale pogłębiają chorobę!

Patologia przewodu pokarmowego, spowodowana refluksem, czyli cofaniem się soku żołądkowego do przełyku prowadzi do uszkodzenia śluzówki przełyku, która w przeciwieństwie do śluzówki żołądka, nie jest odporna na działanie kwasu solnego. W błonie śluzowej przełyku rozwija się przewlekły stan zapalny. Ulega on zaostrzeniu, gdy zwiększa się produkcja kwasu w żołądku lub gdy zaistnieje sytuacja ułatwiająca cofanie się soku żołądkowego.


Cofanie się zawartości żołądka do przełyku jest spowodowane niewydolnością tak zwanego wpustu żołądka. Wpust żołądka, czyli miejsce jego połączenia z przełykiem, zaopatrzony jest w zwieracz. Zwieracz wpustu to okrężny mięsień, zaciskający się jak pierścień w miejscu przejścia przełyku w żołądek. Jest to mechanizm chroniący przełyk przed przedostawaniem się doń kwaśnej treści żołądkowej. Niesprawność zwieracza jest równoznaczna z brakiem tej ochrony.

Choroba refluksowa przełyku może też być związana z obecnością przepukliny rozworu przełykowego przepony. Jest to nieprawidłowość anatomiczna, polegająca na wślizgiwaniu się części żołądka do klatki piersiowej. W warunkach prawidłowych żołądek w całości mieści się pod przeponą, w jamie brzusznej. Poszerzenie otworu w przeponie, przez który powinien przechodzić tylko przełyk, prowadzi do przemieszczenia się części żołądka do klatki piersiowej. Ta część żołądka znajduje się wówczas za wysoko w stosunku do ujścia przełyku. Jest to ułatwienie dla powstania refluksu - kwas z żołądka łatwo wlewa się do przełyku.

 

 

Przepuklina rozworu przełykowego przepony może mieć różne rozmiary. Czasami jest to tylko niewielki fragment żołądka, który wydostał się ponad przeponę. Bywa jednak, że do klatki piersiowej przedostaje się cały żołądek. Jest to stan niebezpieczny - w klatce piersiowej jest za mało na to miejsca.

Ucisk na worek osierdziowy i płuca może wywołać objawy niewydolności oddechowej i krążenia. Niezbędne jest wtedy pilne leczenie chirurgiczne.

 

Komu zagraża choroba refluksowa przełyku?

Miewają ją ludzie w każdym wieku. To częsta dolegliwość ludzi żyjących w stresie, a także kobiet w ciąży. W podeszłym wieku, niewydolność wpustu żołądka i przepuklina rozworu przełykowego przepony mogą być skutkiem osłabienia (zwiotczenia) mięśni przepony i przełyku. Do refluksu żołądkowo-przełykowego dochodzi łatwiej u osób otyłych, u których większe ciśnienie w jamie brzusznej wypycha żołądek w górę, do klatki piersiowej.

 

Objawy choroby refluksowej

 

Niezależnie od podłoża anatomicznego - niewydolności zwieracza wpustu żołądka, czy też obecności przepukliny rozworu przełykowego, podstawowym objawem podrażnienia przełyku przez kwaśny sok żołądkowy jest zgaga - piekący ból zamostkowy. Zgaga o niedużym nasileniu może dawać czasem zaledwie odczucie ciepła w przełyku. Zgadze mogą towarzyszyć także kurczowe bóle przełyku, ponieważ stan zapalny śluzówki prowadzi do nieprawidłowej pracy także mięśniówki.

 


Strona: 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.



Skomentuj artykuł

  • EdkaKredka | 01-12-2013

    Ciekawy ten artykuł, sama korzystałam do tej pory z innej strony, równie ciekawie napisanej: http://www.chorobarefluksowa.net/ gdyby ktoś potrzebowała więcej informacji na ten temat - daję linka. Niestety zgaga to jest przypadłość nas seniorów :/ i trzeba się starać, żeby w nic groźniejszego się nie przemieniła.

Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!