Choroba wieńcowa. Co to jest?
Oplatają serce jak wieniec, stąd ich nazwa - naczynia wieńcowe
Zadaniem tętnic jest doprowadzenie krwi do różnych narządów. Krew ta jest dobrze natleniona. Najpierw pompowana jest z lewej komory do aorty, potem dopływa coraz dalej do obwodowo położonych tkanek poprzez sieć tętnic, rozgałęziających się w całym ciele na coraz drobniejsze naczynia.
Naczynia (tętnice) wieńcowe zaopatrują samo serce. Odchodzą tuż nad sercem od wychodzącej z lewej komory aorty i natychmiast kierują się z powrotem ku sercu, biegnąc najpierw pod nasierdziem (cienka, zewnętrzna osłona mięśnia serca), a potem, w postaci coraz drobniejszych gałązek, wnikając w głąb mięśnia.
Tętnice wieńcowe mają szczególnie trudne zadanie. Poddane są bowiem stałemu oddziaływaniu bardzo stresujących czynników fizycznych - wysokiego ciśnienia w aorcie oraz ciągłego mechanicznego pociągania lub ściskania przez kurczący się i rozkurczający mięsień. Sprzyja to uszkodzeniu ich wewnętrznej wyściółki - śródbłonka, zwłaszcza, że krew dociera do nich bezpośrednio z początkowego odcinka aorty, płynie więc pod dużym ciśnieniem.
Przyczyny zwężenia tętnic wieńcowych
Zwężenie tętnic wieńcowych może mieć rozmaite przyczyny. Zdecydowanie najczęstszą z nich jest miażdżyca, czyli deformacja fragmentów ściany naczyniowej, spowodowana gromadzeniem się w niej cholesterolu i innych lipidów, uszkodzeniem wewnętrznej wyściółki tętnic (tzw. śródbłonka) i lokalnym pogrubieniem ich ściany. Wskutek tej deformacji światło tętnicy ulega zwężeniu, a jeśli blaszka miażdżycowa pęknie, tworzy się na niej skrzeplina, która całkowicie zatyka tętnicę i blokuje przepływ krwi.
Zamknięcie tętnicy prowadzi do długotrwałego niedokrwienia zaopatrywanego przez nią fragmentu mięśnia serca. Mięsień sercowy nie może tego przetrwać i …obumiera. To jest właśnie zawał serca.
Do zwężenia tętnic wieńcowych mogą prowadzić także inne choroby, np. zmiany zapalne lub tzw. kolagenozy.
Niedokrwienie mięśnia serca może mieć także inne przyczyny niż tylko choroba wieńcowa. Wynikać może np. ze zbytniego przeciążenia pracą (nadciśnienie tętnicze, wady serca), z przerostu mięśnia serca (nadciśnienie, wady serca, kardiomiopatie), czy też mieć źródło pozasercowe (np. znaczna niedokrwistość). Mówimy wtedy o chorobie niedokrwiennej serca, która jest pojęciem szerszym, niż choroba wieńcowa.