Choroba wieńcowa. Długa lista możliwych objawów

Najczęściej ból wieńcowy jest zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem. Zdarzają się jednak bóle o nietypowej lokalizacji.

Symptomy choroby wieńcowej mogą być różne. Czasami rozpoznanie choroby wieńcowej w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe z powodu ich całkowitego kamuflażu przez inne dolegliwości. Dlatego dobrze wiedzieć, jak odczytywać różne sygnały, które wysyła nam nasz organizm.  


Najczęściej ból wieńcowy jest zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem. Charakterystyczne jest jego promieniowanie – do barków lub ramion (jednego lub obu), pleców, nadbrzusza, gardła, żuchwy lub szczęki. Bóle w klatce piersiowej zajmujące mały obszar (punktowe), niepromieniujące do innych okolic zwykle nie mają pochodzenia wieńcowego. Zdarzają się jednak bóle o nietypowej lokalizacji; opisano, na przykład, przypadki bólu zęba lub bólu łokcia, które okazały się objawem choroby wieńcowej. Czasem ból spowodowany niedokrwieniem serca pojawia się po lewej lub prawej stronie mostka. Może też być odczuwany w nadbrzuszu, w dołku podsercowym.

Pamiętaj:

Nietypowa lokalizacja bólu nie przesądza o jego pozawieńcowej przyczynie. Zawsze bezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.

 

 

Charakter bólu wieńcowego

Ból wieńcowy może mieć różny charakter. Niektórzy pacjenci odczuwają go jako ucisk, gniecenie, wrażenie zatykania za mostkiem, czy też dławienia. Ból może być odczuwany jako piekący, rozrywający. Na ogół towarzyszy mu uczucie lęku. Jego nasilenie nie zmienia się przy głębszym oddychaniu lub zmianie pozycji ciała. Często wywołują go czynniki, które zwiększają zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.

I tak bardzo typowy jest jego związek z wysiłkiem fizycznym. Nie chodzi przy tym o jakiś nadzwyczajny wysiłek, prowadzący do znacznego zmęczenia, ale o zwykły marsz, podbiegnięcie do autobusu, niesienie zakupów, wchodzenie po schodach. Ból pojawia się w czasie wysiłku (a NIE PO wysiłku) i nasila się, jeśli nie zaprzestaniemy wysiłku. Często zmusza więc do zatrzymania się i wówczas powoli łagodnieje lub ustępuje.

Gdy choroba wieńcowa jest mocno zaawansowana, to znaczy tętnice wieńcowe są bardzo zwężone, bóle występują bez związku z wysiłkiem lub przy zwykłych czynnościach, nawet takich jak np. ubieranie się.

W każdym stopniu zaawansowania choroby, czynnikiem prowokującym występowanie dolegliwości wieńcowych jest stres, a także pośpiech.

Bóle wieńcowe mogą pojawiać się po posiłkach, gdy wskutek przemieszczenia się sporej ilości krwi do trzewi (gdzie rozpoczynają się procesy trawienia) łatwiej o deficyt krwi w mięśniu sercowym. Także bóle wieńcowe wysiłkowe występują łatwiej (przy mniejszym, krócej trwającym wysiłku), jeśli jest on podjęty po posiłku.

Ostatnia kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest oddziaływanie warunków zewnętrznych, przede wszystkim pogody, na wydolność wieńcową. Pacjenci z chorobą wieńcową zwykle mają bóle przy wyjściu z domu na chłód i źle znoszą wietrzną pogodę.

 


Strona: 123

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!