Choroba wieńcowa. Długa lista możliwych objawów
Czas trwania bólu
Ból wieńcowy trwa kilka do kilkunastu minut. Po zaprzestaniu wysiłku powinien ustąpić po kilku minutach. Jeszcze szybciej ustępuje po zażyciu nitrogliceryny (w przypadku preparatów w aerozolu, stosowanych podjęzykowo, nawet w ciągu kilkunastu sekund). Jeśli ból nie mija po 20 minutach, a nawet nie łagodnieje, czy wręcz nasila się, należy podejrzewać zawał serca.
Zawał serca może być pierwszym objawem choroby wieńcowej. Dotyka on wówczas osobę zupełnie nieprzygotowaną, nieświadomą swojej choroby.
Szczególną czujność trzeba zachować, jeśli:
- Ból wieńcowy pojawi się w trakcie spoczynku,
- Jest silny, wręcz trudny do wytrzymania, nie chce ustąpić mimo przyjęcia nitrogliceryny pod język,
- Trwa ponad 20 minut.
Są to objawy zawału serca. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia.
Zawał serca może się objawić nagłym zatrzymaniem krążenia (ustaniem pracy serca), czasami nawet bez poprzedzającego bólu. Jedynym ratunkiem dla chorego jest wtedy natychmiastowe podjęcie czynności reanimacyjnych i nie przerywanie ich do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Inne objawy choroby wieńcowej:
Duszność
Zwężenie tętnic wieńcowych może powodować inne dolegliwości, nie tylko i niekoniecznie bóle w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci odczuwają – jako dominujący objaw – zadyszkę wysiłkową. Jest to skutek niewydolności lewej komory serca w czasie niedokrwienia jej mięśnia. Osłabiona kurczliwość mięśnia jest powodem zalegania części krwi, (która byłaby wypompowana do aorty, gdyby mięsień sercowy był dobrze ukrwiony i silny) w lewej komorze, co prowadzi do utrudnienia odpływu krwi z płuc. Krew z płuc spływa do lewego przedsionka, stąd do lewej komory; lewa komora nie może jej pomieścić, jeśli nie jest w stanie przepompować każdej nowej porcji do aorty. Utrudnienie odpływu krwi z płuc, czyli tzw. zastój płucny, jest przyczyną przesiąkania wody z drobnych naczyń do tkanki płuc. Woda dostaje się wtedy także do pęcherzyków płucnych, co znacznie utrudnia wymianę gazową (oddawanie dwutlenku węgla i pobieranie z powietrza pęcherzykowego tlenu). Zastój płucny objawia się zatem dusznością – zadyszką wysiłkową, a w bardziej zaawansowanej chorobie – stałym uczuciem braku powietrza, z koniecznością zwiększenia częstości oddychania i wkładania sporego wysiłku w proces oddychania.
Zdrowy człowiek nie angażuje swojej świadomości w czynność oddychania, oddycha właściwie bezwiednie, bez wysiłku.
Arytmia
Niemiarowa praca serca może być dominującym objawem choroby wieńcowej - stałym lub też pojawiającym się w czasie wysiłku, lub w innych sytuacjach, w których ujawnia się niedokrwienie mięśnia serca. Zaburzenia rytmu są spowodowane zmianą właściwości elektrycznych mięśnia serca (zdolnością do wytwarzania impulsów elektrycznych przez komórki serca lub ich przewodzenia) wskutek niedokrwienia albo obumierania włókien mięśniowych (włókno mięśniowe to inaczej komórka mięśniowa) i zastępowania ich przez komórki tkanki łącznej.