Choroba wieńcowa. Jaką terapię może zaproponować lekarz?
W sytuacji, gdy rozpoznanie jest oczywiste i objawy wskazują jednoznacznie na chorobę wieńcową, lekarz zaleci odpowiednią farmakoterapię, która pozwoli opanować dolegliwości. Jest to jednak tylko wstęp do pełnej strategii postępowania w chorobie wieńcowej.
Ustalenie strategii wymaga wykonania specjalistycznych badań, ale kilka zasad jest wspólnych dla wszystkich osób cierpiących na chorobę wieńcową. Są one częścią leczenia, nie mniej ważną niż tabletki i zabiegi chirurgiczne:
- Zmiana trybu życia: rzucenie palenia, zmiana sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej, gdy tylko będzie to możliwe (to znaczy, gdy dolegliwości wieńcowe zostaną opanowane i nie będzie doraźnego zagrożenia zawałem),
- Skrupulatne leczenie nadciśnienia tętniczego, jeśli na nie chorujesz,
- Leczenie cukrzycy, dietetyczne i farmakologiczne, jeśli na nią chorujesz,
- Redukcja masy ciała, jeśli masz nadwagę.
Leczenie farmakologiczne
W leczeniu choroby wieńcowej wykorzystuje się różne sposoby postępowania, zarówno farmakologicznego jak i chirurgicznego. Podawanie leków ma na celu ograniczenie zapotrzebowania mięśnia serca na tlen i - przez to - poprawę jego bilansu tlenowego, to znaczy zrównanie zapotrzebowania na tlen z możliwościami jego dostarczenia. Leczenie farmakologiczne może też wpływać na poprawę drożności tętnic wieńcowych. Jest to szczególnie ważne w świeżym zawale serca, gdy jedna z tętnic wieńcowych jest zatkana przez skrzeplinę.