Miażdżyca. Choroba naczyń tętniczych
Leczenie miażdżycy
Osoby chore trafiają do różnych specjalistów, zależnie od tego, jakimi dolegliwościami manifestuje się ich choroba. Niezależnie od tego, czy pozostają pod opieką kardiologa, chirurga, czy też neurologa, pewne zasady leczenia są uniwersalne. Należy do nich przede wszystkim modyfikacja stylu życia i sposobu odżywiania, której celem jest zwalczanie czynników ryzyka.
Aktywny tryb życia, dieta sprzyjająca obniżeniu cholesterolu i triglicerydów, rzucenie palenia, leczenie nadciśnienia tętniczego, normalizacja masy ciała - to podstawa leczenia.
Także niektóre leki są zalecane przez różnych specjalistów. Jednym z nich jest kwas acetylosalicylowy, który zapobiega powstawaniu skrzeplin w zwężonych tętnicach, ponieważ - podawany w małych dawkach, do 100 mg na dobę, hamuje zlepianie się płytek krwi. Zlepianie się płytek jest mechanizmem zapoczątkowującym powstawanie zakrzepu. Lek ten jest łatwo dostępny bez recepty. Jest przeciwwskazany jedynie u osób uczulonych na salicylany oraz w aktywnej chorobie wrzodowej. Do "uniwersalnych" środków należą także statyny - preparaty, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi.
Inne elementy terapii są zróżnicowane, w zależności od narządów, których dotyczy niedokrwienie spowodowane miażdżycowym zwężeniem tętnic.