Nadciśnienie tętnicze. Choroba, którą trzeba leczyć
Objawy nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych objawów. Wiele osób z za wysokim ciśnieniem twierdzi, że czują się bardzo dobrze. To niestety jest powodem, że trudno je nakłonić do leczenia. U niektórych chorych występują mniej lub bardziej charakterystyczne objawy, które ułatwiają wykrycie choroby i pomagają w ustaleniu optymalnego leczenia.
Wśród objawów nadciśnienia tętniczego można wyróżnić:
Bóle głowy. Zwykle pojawiają się rano, po obudzeniu. Najczęściej są zlokalizowane z tyłu głowy, w okolicy potylicznej. Mogą jednak naśladować migrenę (ból połowy głowy, skroni, oka) i trwać cały dzień lub utrzymywać się przez kilka kolejnych dni.
Uderzenia krwi do głowy (uderzenia gorąca) – mogą towarzyszyć nagłym zwyżkom ciśnienia.
Zawroty głowy. Są spowodowane skurczem tętnic doprowadzających krew do mózgu. Jest to mechanizm obronny przy wzroście ciśnienia.
Szum w uszach. Prawdopodobną jego przyczyną jest burzliwy przepływ krwi przez tętnice wewnątrzczaszkowe, które pod wpływem wysokiego ciśnienia mogą ulec stwardnieniu.
Krwawienia lub krwotoki z nosa. Jest to skutek pęknięcia ściany drobnego naczynia wskutek wysokiego ciśnienia. Jest to także mechanizm obronny; upusty krwi były kiedyś uznaną metodą obniżania ciśnienia.
Zaburzenia widzenia. Mogą one być skutkiem chwilowego skurczu naczyń siatkówki i jej niedokrwienia.
Zasłabnięcia. Ich mechanizm przy wysokim ciśnieniu jest ten sam, co zawrotów głowy - obronny skurcz tętnic domózgowych i związany z tym spadek mózgowego przepływu krwi.
Zadyszka wysiłkowa. Jest to skutek przeciążenia lewej komory serca przez wysokie ciśnienia w aorcie. Wysiłek fizyczny stanowi dodatkowe obciążenie i lewa komora męczy się nadmiernie - ujawnia się jej niewydolność.
Bóle zamostkowe. Skok ciśnienia tętniczego zmusza serce do zwiększonego wysiłku przy pompowaniu krwi do aorty. Zwiększona praca oznacza wzrost zapotrzebowania mięśnia serca na tlen i u osób z chorobą wieńcową wyzwala bóle.
Możliwe powikłania ciśnienia tętniczego
Utrzymując się długo, nadciśnienie tętnicze, prowadzi do stwardnienia tętnic, rozwoju zmian naczyniowych, a następnie różnych powikłań narządowych. Wszystkie przecież narządy uzależnione są od tętnic. Od stanu naczyń tętniczych i ich drożności zależy ukrwienie, a co za tym idzie - kondycja narządów wewnętrznych. Niektóre są szczególnie wrażliwe na niedokrwienie i te cierpią najbardziej wskutek powikłań nadciśnienia.
Najważniejsze problemy zdrowotne będące skutkiem nieleczonego lub leczonego nieskutecznie nadciśnienia, to:
- Miażdżyca tętnic, nadciśnienie uszkadza ich śródbłonek i ułatwia gromadzenie się złogów cholesterolowych pod śródbłonkiem.
- Stwardnienie naczyń siatkówki, prowadzące do niedotlenienia i uszkodzenia siatkówki (tzw. retinopatia nadciśnieniowa).
- Przerost mięśnia lewej komory, prowadzący z czasem do jej niewydolności.
- Choroba wieńcowa,nadciśnienie tętnicze przyspiesza rozwój miażdżycy naczyń wieńcowych.
- Uszkodzenie mózgu (encefalopatia nadciśnieniowa) wskutek wysokiego nadciśnienia.
- Udar mózgu - jest to jedno z najgroźniejszych powikłań nadciśnienia tętniczego, które zwiększa ryzyko zarówno udarów krwotocznych (wskutek pęknięcia naczynia), jak i niedokrwiennych (zakrzep w tętnicy wtórny do uszkodzenia śródbłonka).
- Tętniak rozwarstwiający aorty. Wysokie ciśnienie w aorcie uszkadza jej wyściółkę (śródbłonek) i powoduje naddarcie błony wewnętrznej, które zapoczątkowuje rozwarstwianie ściany aorty przez strumień krwi, wdzierającej się coraz głębiej.
- Zwężenie tętnic nerkowych, spowodowane ich stwardnieniem rozwojem blaszek miażdżycowych.
- Niewydolność nerek, spowodowana stwardnieniem drobnych tętniczek w miąższu nerkowym. Powikłanie to nosi nazwę nefropatii nadciśnieniowej.