Nadciśnienie tętnicze. Choroba, którą trzeba leczyć
Co w terapii zależy od pacjenta!
Wiele osób, broniąc się przed nadmiarem leków, wywiera na lekarza presję, aby leczył ich jednym lekiem. W nadciśnieniu nie jest to najlepsze rozwiązanie. Żeby uzyskać skuteczność przy leczeniu jednym lekiem, trzeba go podawać w dużej dawce. To niestety znacznie zwiększa ryzyko ujawnienia się działań niepożądanych leku, często zmuszających do jego odstawienia. O wiele bezpieczniej byłoby zastosować dwa lub trzy leki o różnych mechanizmach działania, podając je w niewielkich dawkach. Wtedy mamy zapewnioną skuteczność leczenia, a unikamy objawów ubocznych.
Druga sprawa, to umiejętność odpowiedniego postępowania w trakcie terapii przez osoby leczone preparatami obniżającymi ciśnienie. Muszą one pamiętać, że wiele z tych leków powoduje tak zwaną hipotonię ortostatyczną, to znaczy nagły spadek ciśnienia przy szybkim podniesieniu się z pozycji leżącej lub siedzącej. Trzeba nauczyć się powolnej zmiany pozycji, aby układ krążenia zdążył włączyć mechanizmy zapobiegające nagłemu odpływowi krwi z mózgu. W przeciwnym razie grozi zasłabnięcie lub omdlenie.
Ortostatyczne spadki ciśnienia zdarzają się częściej osobom, które nie piją wystarczającej ilości płynów i są nadmiernie odwodnione.
Jeśli zatem w czasie upałów ciśnienie spada im nadmiernie, powinny zadbać o uzupełnienie niedoboru płynów, a dopiero potem myśleć o modyfikacji dawek leków, koniecznie - konsultując to z lekarzem.