Nadciśnienie tętnicze. Objawy i ich brak
Nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza we wczesnym stadium, może nie powodować żadnych dolegliwości. Jakie są zatem szanse na wczesne rozpoznanie tej choroby?
W przypadku osób z nadciśnieniem bezobjawowym jedyną metodą wykrycia choroby jest okresowa kontrola ciśnienia i „przypadkowe” wykrycie choroby. Rozsądnie jest więc mierzyć ciśnienie tętnicze przynajmniej raz w roku, a po czterdziestym roku życia 2-3 razy w ciągu roku. Poza tym, będąc u lekarza, zawsze, niezależnie od powodu wizyty, warto prosić o zmierzenie ciśnienia.
Jeżeli nadciśnienie tętnicze daje o sobie znać, wówczas typowymi objawami są:
- bóle i zawroty głowy,
- rozdrażnienie lub uczucie podniecenia,
- bezsenność,
- szum w uszach,
- pulsowanie w skroniach,
- krwawienia lub krwotoki z nosa,
- uczucie zbyt mocnego bicia serca,
- łatwe męczenie się.
Objawy te mogą występować pojedynczo lub też może ich być wiele na raz. Bywa, że mają niewielkie nasilenie i nie zwracamy na nie uwagi. Mogą pojawiać się okresowo (np. w sytuacji stresogennej) i ustępować. Zdarza się, że po pewnym czasie zupełnie mijają - organizm „przyzwyczaja” się do wysokiego ciśnienia, nie mamy żadnych dolegliwości lub są tak nikłe, że ich nie zauważamy.
Jest jednak i inny scenariusz przebiegu i rozwoju nadciśnienia tętniczego. W miarę utrwalania się choroby, narasta częstotliwość i natężenie objawów, z czasem występują nowe, związane z pojawieniem się tzw. powikłań narządowych, zaś problemy zdrowotne mogą się nasilać.
Obserwuj się!
Jeżeli masz nadciśnienie tętnicze, możesz odczuwać rozdrażnienie, reagować impulsywnie na błahe sytuacje. Zapewne zdarza ci się skarżyć na ból głowy. Jest on zlokalizowany najczęściej w okolicy potylicznej (z tyłu głowy, nad karkiem). Zwykle nasila się rano. Może także przypominać migrenę (pół głowy i ewentualnie oko).
Wysokie ciśnienie tętnicze nie pozwala dobrze przespać nocy - nie możesz zasnąć lub budzisz się kilkakrotnie w ciągu nocy. Rano czujesz zmęczenie, tymczasem źle przespana noc, to bodziec do dalszego wzrostu ciśnienia.
Wysokie ciśnienie może powodować zawroty głowy. Zdarzają się także zasłabnięcia spowodowane spadkiem przepływu mózgowego wskutek obronnego skurczu tętnic. Można w przenośni powiedzieć, że mózg broni się w ten sposób przed zalaniem krwią. Nierzadko zasłabnięcie jest tłumaczone spadkiem ciśnienia i - jako remedium - pijemy kolejną kawę.
Niekiedy nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na ostrym dyżurze laryngologicznym, gdy skok ciśnienia jest przyczyną krwotoku z nosa.
U osób mających zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych, wzrost ciśnienia - samoistny czy też sprowokowany wysiłkiem fizycznym lub stresem - może być przyczyną bólu wieńcowego.
Co powinno zwrócić naszą uwagę, przyczyniając się do wczesnego wykrycie nadciśnienia tętniczego?
- Bóle głowy, szczególnie poranne, zlokalizowane w rejonie potylicy,
- Zawroty głowy, szum w uszach, pulsowanie w skroniach, zaburzenia widzenia,
- Krwotoki z nosa,
- Bezsenność, rozdrażnienie, zmęczenie poranne,
- Mocne bicie serca, nadmierna męczliwość, zasłabnięcia, bóle zamostkowe.
Uwaga!
Szczególną czujność trzeba zachować, jeśli nadciśnienie tętnicze często występuje lub występowało w rodzinie. Wówczas, należy okresowo kontrolować swoje ciśnienie, nawet bez żadnych dolegliwości.