Poradnik dla rodzin osób z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym
Jak możesz ją/jego wspierać?
Jeśli masz w domu osobę chorą na nadciśnienie, naucz się pomiarów ciśnienia i zaznajom z lekami, które ona przyjmuje. Musicie przechowywać leki w stałym miejscu, żeby nie wpadać w popłoch, gdy nagle któryś lek jest potrzebny i nie można go znaleźć.
Jeśli bliska ci osoba ma chorobę wieńcową, musicie trzymać w wiadomym, łatwo dostępnym miejscu nitroglicerynę, czy inny lek do przerywania bólów wieńcowych. Lek taki trzeba także zabierać ze sobą wychodząc z domu – najlepiej trzymać go w kieszeni płaszcza czy żakietu, żeby w każdej chwili był pod ręką. Przypominaj o tym chorej (-emu), dopóki nie stanie się to nawykiem.
Naucz się nie okazywać lęku w chwilach, gdy dzieje się coś niepokojącego – bliska osoba czuje się źle, ma ból za mostkiem, jest jej słabo, ma skok ciśnienia. Jeśli sytuacja cię przerosła i nie wiesz, co zrobić, skontaktuj się z lekarzem (w nagłych stanach – z pogotowiem ratunkowym). Choć to bardzo trudne, spróbuj zachować zimną krew. Jeśli wpadniesz w panikę, twój lęk udzieli się także chorej osobie. Jeśli twoje zachowanie, powiedzmy – nieco histeryczne – będzie przesadne wobec nie tak bardzo groźnych objawów, w przyszłości twój bliski nie powie ci, że się źle czuje i w trudnych chwilach będzie zdany tylko na siebie.
Przypominaj o terminach kontrolnych wizyt. Będzie to miłe z twojej strony, jeśli – o ile to możliwe – dotrzymasz „pacjentowi” towarzystwa w czasie tych wizyt.
Spróbuj towarzyszyć bliskiej osobie w zmaganiach ze zmianą trybu życia. Wyjdzie ci to na dobre, jeśli przy okazji sam/a zmodyfikujesz sposób odżywiania i zwiększysz aktywność fizyczną.