Profilaktyka choroby wieńcowej. Leki, które można stosować bez konsultacji z lekarzem
Zwłaszcza osoby cierpiące na schorzenia przewodu pokarmowego, powodujące niejednokrotnie konieczność ograniczenia lub wykluczenia z diety surówek i surowych owoców, powinny uzupełniać witaminy przyjmując odpowiednie preparaty.
Bez porozumiewania się z lekarzem można przyjmować witaminy zaliczane do przeciwutleniaczy (witamina C, E i A). Ale przede wszystkim należy dbać o urozmaiconą, bogatą w witaminy dietę, bo najbardziej wartościowe są witaminy występujące w naturalnych produktach – warzywach i owocach.
Można także uzupełniać minerały, szczególnie magnez i selen.
Jeśli nie cierpisz na nieżyt żołądka, czy chorobę wrzodową i nie jesteś uczulony na kwas acetylosalicylowy, użyteczne może być przyjmowanie jego niewielkich dawek (75 –100 mg na dobę). Hamuje on bowiem proces zlepiania się płytek krwi, stanowiący przyczynę powstawania zakrzepów w naczyniach. Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może więc zapobiegać zawałowi serca. Jest on prawie nieodłącznym elementem terapii choroby wieńcowej, a jego przyjmowanie ma sens także w przypadku zapobiegania niedokrwieniu mięśnia serca.
Wszystkie inne leki muszą być zaordynowane przez lekarza. Nie przyjmuj leków, które dała ci sąsiadka, bowiem wcale nie muszą być dobre dla ciebie.