Wpływ choroby wieńcowej na życie codzienne
Wpływ na relacje z rodziną
Cała rodzina poddana jest podobnej próbie, jak twoja żona (mąż). Zapewne martwią się o ciebie i - musisz zdawać sobie sprawę - boją się ciebie utracić. Jeśli jeszcze – w przypływie własnego lęku o swoje zdrowie - oświadczysz im, że sporządziłeś testament, wpadną w przygnębienie. Kochająca rodzina będzie cię wspierać, byś mógł wyjść z każdej opresji. Będą się chowali z kotletami schabowymi po kątach, byś mógł bez żalu zjeść kawałek kurczaka (bez skóry!).
Wiadomo, że metody terapii choroby wieńcowej są bardzo rozwinięte i istnieje wiele sposobów, by przywrócić twemu sercu prawidłowe funkcjonowanie a tobie zapewnić długie i całkiem dobre życie. To, co możesz zrobić dla swoich bliskich, to nie robić żadnych uników i spełniać zalecenia lekarza.
Konsekwencje dla życia zawodowego
Wszystko zależy od tego, jaki zawód wykonujesz. Jeśli objawy niewydolności wieńcowej nie są u ciebie bardzo nasilone, przepisano ci leki, które są właściwie dobrane, to praktycznie nie masz żadnych ograniczeń. Twoi koledzy w pracy nie muszą wiedzieć o twojej chorobie, jeśli sobie tego nie życzysz. Tabletki można zażyć dyskretnie, najwyżej się zdziwią, że rzuciłeś palenie. Na kontrolne badania można wykorzystać kilka dni urlopu.
Jeśli jednak choroba stwarza spore ograniczenia i nie możesz być już tak dyspozycyjny, jak dawniej, musi o tym wiedzieć twój pracodawca. Wiele osób boi się utraty pracy i ukrywa swój stan zdrowia, czasami zaniedbując z tego powodu badania i leczenie. To jednak może się zemścić.
Szczególnie duże perturbacje zawodowe grożą osobie, u której już dokonał się zawał serca. Trafia ona do szpitala na kilkanaście dni, potem – w zależności od następstw zawału – musi być poddana rehabilitacji (kilka tygodni lub nawet 2-3 miesiące). Bywa, że konieczne jest wykonanie koronarografii i operacji serca, aby nie dopuścić do kolejnego zawału. Trzeba wtedy wyłączyć się z życia zawodowego na kilka miesięcy.
Zawał bywa też tak rozległy, że prowadzi do ciężkiej niewydolności serca. Nie można wtedy powrócić do pracy.
Nie warto się oszukiwać – choroba wieńcowa może zmienić całe życie, także zawodowe.