Zmiany skórne
Niektóre zamiany skórne niepokoją, gdyż wydaje się, że są objawem jakiejś choroby. Prawdą jest, że pewne patologie skórne występują częściej u ludzi starszych i nie są wynikiem fizjologicznych zmian skóry, związanych z wiekiem.
Skóra to rodzaj wodoodpornego ubioru dla naszego ciała, bariery pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Równocześnie jest to narząd, pełniący wiele ważnych funkcji w organizmie.
Powierzchnia skóry dorosłego człowieka ma około 2 m kw., a grubość średnio 2-2,5 mm.
Zbudowana jest z trzech warstw:
- naskórka, będącego warstwą zewnętrzną;
- skóry właściwej;
- tkanki podskórnej, położonej najgłębiej.
W skórze znajdują się tak zwane przydatki skóry: gruczoły potowe, gruczoły łojowe, włosy. Do przydatków skóry zalicza się też paznokcie.
Funkcje skóry
Zadaniem skóry jest:
- obrona przed zakażeniami bakteryjnym, wirusowymi i grzybiczymi;
- ochrona organizmu przed oddziaływaniem różnych czynników fizycznych: mechanicznych, chemicznych, termicznych, promieniowaniem świetlnym;
- zapewnienie stałości środowiska wewnętrznego organizmu (tak zwanej homeostazy), dzięki regulacji termicznej i wpły- wowi na gospodarkę wodną organizmu;
- odbieranie bodźców czuciowych (dotyku, bólu, ciepła);
- wytwarzanie - pod wpływem światła słonecznego - witaminy D i jej magazynowanie.
Jakie zmiany skóry związane są z wiekiem?
Starzenie się organizmu ujawnia się między innymi zmianami właściwości i wyglądu skóry. Stają się one wyraźne w okresie przekwitania, czyli po 40-50-tym roku życia. Starzejąca się skóra traci kolagen - białko, które decyduje o jej sprężystości. Zanik elementów sprężystych skóry jest przyczyną jej zwiotczenia, tak charakterystycznego u starszych osób.
Skóra jest gorzej odżywiona z powodu zmian zachodzących również w naczyniach krwionośnych. Zmniejsza się czynność wydzielnicza gruczołów potowych i łojowych. Skóra staje się cieńsza, a jej powierzchnia szorstka i pomarszczona. Naczynia są bardziej kruche, więc częściej występują wynaczynienia krwi - krwiaki, wybroczyny, nawet bez wyraźnych urazów. Rozmieszczenie barwnika skóry - melaniny - jest niejednorodne, wskutek czego na skórze pojawiają się plamy barwnikowe.
Czynniki przyspieszające starzenie się skóry
Poza wiekiem, na procesy starzenia się skóry wpływają różne inne czynniki, co przyczynia się do różnic w wyglądzie skóry osób będących w tym samym wieku. Często niektóre z nich wydają się młodsze, niż faktycznie są, lub starsze, niż wskazuje na to metryka. Największy wpływ na stan skóry i jej starzenie mają, poza wiekiem:
- płeć żeńska,
- cechy genetyczne,
- rasa,
- klimat,
- warunki, w których dana osoba żyje i pracuje (ekspozycja na czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia powietrza),
- odżywienie,
- przebyte choroby,
- palenie papierosów.