Zmiany skórne

Duże znaczenie ma prawidłowa higiena i natłuszczanie skóry. Można na przykład wkropić kilka kropel oliwy do kąpieli. A po wyjściu delikatnie osuszyć skórę, przykładając do niej miękki ręcznik.

 

Choroby skóry związane z podeszłym wiekiem

 

Do chorób skóry, związanych z wiekiem, zaliczamy:

Rogowacenie starcze. Są to płaskie wykwity o żółtawo-brunatnej, brodawkowatej powierzchni. Po usunięciu zrogowaciałych mas z powierzchni wykwitu widać sączącą, żywoczerwoną podstawę. Rogowacenie starcze jest stanem, przedrakowym. Najczęściej występuje na twarzy (czoło, nos), małżowinach usznych, szyi i grzbietowych powierzchniach rąk. Jeśli w zmianie rozwija się stan zapalny, szybko się ona powiększa lub krwawi, a następnie powstają na niej krwawiące nadżerki, to mamy do czynienia z tworzeniem się raka skóry. W leczeniu rogowacenia starczego stosuje się zamrażanie płynnym azotem lub maść z cytostatykiem - 5-fluorouracylem.

 

Brodawki łojotokowe są dużymi wykwitami, o nierównej powierzchni i ciemnym, prawie czarnym zabarwieniu. Często są uszypułowane, czyli wyrastają ze skóry na szypule, węższej, niż reszta brodawki. Nie są one złośliwe, choć wiele osób, ze względu na ich barwę, obawia się, czy nie jest to czerniak. Brodawki łojotokowe mogą być bardzo liczne. Czasem całe plecy, czy tułów, są nimi wręcz usiane.

 

Świąd skóry zdarza się często u osób w podeszłym wieku. Świąd jest skutkiem działania słabych bodźców (podprogowych) na receptory odbierające bodźce bólowe. Świąd starczy jest na ogół uogólniony. Jego przyczyną są zmiany zanikowe skóry i jej gruczołów. W leczeniu ważne jest natłuszczanie skóry i stosowanie leków zewnętrznych łagodzących świąd.

 

Odleżyny to powikłanie długotrwałego unieruchomienia. U ludzi starych, leżących w łóżku, nie mogących zmieniać często pozycji, jest to problem powszechny. Nacisk masy ciała na miejsca, na których ciało opiera się, powoduje zaburzenia ukrwienia i odżywienia skóry. Szczególnie wrażliwe są miejsca, w których jest mało mięśni i tkanki podskórnej: talerze biodrowe, kość ogonowa, kolana, pięty, kostki, paluchy, łopatki, łokcie.

Odleżyna to ogniskowe zapalenie skóry, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem. W jej centrum pojawia się zwykle owrzodzenie o różnej wielkości i głębokości. Na jego dnie znajduje się tkanka martwicza i - często - ropa. Odleżyna jest bolesna.

 

 

Leczenie jest bardzo trudne, dlatego podstawową sprawą u chorych leżących jest ich częste odwracanie, by dzięki zmianom pozycji nie dopuścić do powstania odleżyn. W leczeniu konieczne jest oczyszczanie owrzodzenia z ropy i usuwanie tkanek martwiczych.

Plamica, czyli występowanie wybroczyn na skórze, najczęściej podudzi, jest spowodowana kruchością naczyń. Ważne jest unikanie urazów, nawet małych. Należy też unikać kąpieli w gorącej wodzie. Jako leki uszczelniające ścianę naczyń podawane są preparaty witaminy C i rutyny.

 

Natłuszczajmy starzejącą się skórę

 

W zapobieganiu chorobom skóry u osób w podeszłym wieku duże znaczenie ma prawidłowa higiena, stosowanie po kąpieli balsamów nawilżających i lekko natłuszczających skórę. Jest to istotne z powodu suchości skóry, typowej dla starszych osób. Trzeba też unikać odparzeń, czyli konieczne jest noszenie bielizny bawełnianej.

 

Dla stanu skóry ważna jest też dieta bogata w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik roślinny i zawierająca odpowiednią ilość białka.

Nie można zapominać, że na stan włosów i paznokci duży wpływ ma odpowiednia podaż wapnia w diecie.

 

 

 

Do wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D, którą należy uzupełniać w miesiącach jesienno-zimowych, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do przyjmowania tej witaminy.

 

W razie dokuczliwych objawów (na przykład świądu skóry), odleżyn, obawy o nowotwór skóry, szpecących zmian na twarzy, czy innych odsłoniętych częściach ciała, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Najbardziej fachową pomoc zapewni specjalista dermatolog. W niektórych przypadkach konieczna jest współpraca dermatologa z chirurgiem (na przykład przy leczeniu odleżyn, usuwaniu brodawek) lub onkologiem (podejrzenie lub rozpoznanie raka skóry, badanie mikroskopowe z histologiczną oceną usuniętych zmian skórnych).


Strona: 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!