Niedokrwistość. Anemia
O niedokrwistości mówimy, gdy we krwi obwodowej krąży za mało krwinek czerwonych, i gdy stężenie hemoglobiny we krwi jest zbyt małe.
Hemoglobina jest białkiem zawierającym żelazo. To od niej zależy przenoszenie z krwią tlenu i dwutlenku węgla. Tlen wiąże się z hemoglobiną w płucach, dostaje się z krwią do lewej połowy serca (lewy przedsionek, następnie lewa komora), skąd dociera poprzez aortę i sieć coraz mniejszych naczyń tętniczych do naczyń włosowatych (włośniczek).
Przez delikatną ścianę włośniczek tlen przedostaje się do tkanek, gdzie jest niezbędny do życia i funkcjonowania wszystkich komórek. Równocześnie hemoglobina wiąże dwutlenek węgla, którego tkanki chcą się pozbyć i odprowadza go siecią naczyń żylnych do prawej połowy serca. Z prawej komory droga krwi wiedzie do płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa inna niż w tkankach organizmu - hemoglobina pozbywa się dwutlenku węgla, który przedostaje się do powietrza pęcherzykowego i jest wydychany. Z powietrza pęcherzykowego krew zabiera tlen i droga krwi biegnie tymi samymi etapami - do lewej połowy serca itd.
Tak więc krew, a ściśle mówiąc krwinki czerwone z zawartą w nich hemoglobiną odgrywa wręcz kluczową rolę w wymianie gazowej między organizmem a środowiskiem zewnętrznym.
Kiedy mówimy o niedokrwistości?
Dla elementów morfotycznych, czyli komórek krwi, ustalone są normy. Normy dla mężczyzn są wyższe niż dla kobiet.
Prawidłowa ilość krwinek czerwonych u kobiet mieści się w przedziale 4,2 - 5,4 mln w 1 mm sześc. krwi, natomiast u mężczyzn zakres normy to 4,6 - 6,2 mln w 1 mm sześc.
Prawidłowe stężenie hemoglobiny wynosi 12 - 16 g/100 ml u kobiet i 14 - 18 g/100 ml u mężczyzn.