Bezsenność pierwotna i wtórna
Najważniejszą kwestią jest ustalenie czy bezsenność jest pierwotna, czy wtórna - czyli, czy jej przyczyną nie jest inna choroba. Jeśli to bezsenność wtórna - konieczne będzie leczenie choroby podstawowej, która zakłóca sen.
Świadomość, że kłopoty ze snem są spowodowane uleczalnym schorzeniem somatycznym, czyli dotyczącym ciała a nie psychiki, często wystarcza do rozładowania napięcia i przywrócenia prawidłowego snu.
Jeżeli bezsenność jest związana z problemami emocjonalnymi innymi niż depresja, celowe jest zastosowanie leku nasennego. Ważne jednak, by nie zażywać go zbyt długo. Najlepiej jest przyjmować lek nasenny sporadycznie, a w razie konieczności częstego stosowania nie dłużej niż przez 2-4 tygodnie.
Jeśli przyczyną bezsenności są bóle stawów, dobrze jest przed snem zażyć lek przeciwbólowy - paracetamol czy - przy dobrej tolerancji - aspirynę.
Naturalne metody poprawy długości i jakości snu
U osób starszych skrócenie okresu snu nie jest chorobą. Można uzyskać poprawę długości i jakości snu dzięki prostej modyfikacji trybu życia, która obejmuje:
- Unikanie ciężkostrawnych posiłków wieczorem.
- Unikanie kawy i mocnej herbaty od późnych godzin popołudniowych.
- Zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, zwłaszcza ruchu na świeżym powietrzu.
- Zrezygnowanie wieczorem z oglądania w telewizji pro gramów, które źle wpływają na stan emocjonalny.
- Nauczenie się relaksowania, w tym odkładania wieczornych rozważań o różnych kłopotach na dzień następny.
- Wypicie przed snem szklanki ciepłego mleka.
- Zadbanie o wygodne posłanie i przewietrzenie sypialni.
- Kładzenie się do łóżka, gdy odczuwa się senność. Jeśli nie chce nam się spać, lepiej przygotować posłanie, a potem posiedzieć jeszcze trochę w fotelu, czytając lekką książkę lub słuchając kojącej muzyki.
Dzięki powyższym sposobom wiele osób może uniknąć leków nasennych i spać swoim własnym, fizjologicznym, choć może niezbyt długim snem.