Ból głowy. Różne lokalizacje bólu głowy

Bóle głowy pochodzą ze ściany tętnic i żył, opon mózgowych, okostnej, tętnic skroniowych, gałek ocznych, nerwu trójdzielnego, zębów, mięśni czaszki i górnej części kręgosłupa szyjnego. Przyczyn bólów głowy jest wiele.

 

Najskuteczniejsze jest leczenie przyczynowe

 

Pilnej konsultacji, wręcz wezwania pogotowia ratunkowego, wymaga osoba, u której wystąpił silny ból głowy z towarzyszącymi innymi objawami neurologicznymi (zasłabnięcie, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, wymioty). Zespół tych objawów może mieć różne podłoże (na przykład wysokie nadciśnienie tętnicze, wylew krwi do mózgu, pęknięcie tętniaka), ale z pewnością wskazuje na zagrożenie zdrowia i życia.

Jeżeli silne bóle głowy wystąpią po raz pierwszy w życiu albo są szczególnie nasilone i towarzyszą im inne objawy neurologiczne, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Nie można poprzestać na stosowaniu leków przeciwbólowych także w stanach wskazujących na chorobę oczu, zatok, kręgosłupa czy zębów. Poza leczeniem objawowym niezbędne jest wtedy właściwe leczenie przyczynowe, czyli leczenie choroby, która powoduje nasilenie się dolegliwości bólowych.

Z powodu różnych przyczyn bólów głowy, właściwym specjalistą do konsultacji może być internista, neurolog, laryngolog, dentysta, ortopeda, reumatolog, okulista, neurochirurg. Szukając pomocy lekarskiej, należy udać się najpierw do lekarza rodzinnego lub internisty. Zorientuje się on, jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna dolegliwości i skieruje do odpowiedniego specjalisty, jeśli będzie to konieczne.

 

 

Do zdiagnozowania przyczyny bólów głowy wystarcza czasami rozmowa lekarza z pacjentem, czy pomiar ciśnienia tętniczego. W innych przypadkach konieczna jest obserwacja specjalistyczna, nawet w warunkach szpitalnych i wykonanie skomplikowanych badań diagnostycznych. Wśród tych badań może się znaleźć EEG (ocena czynności elektrycznej mózgu), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pomiar ciśnienia w gałkach ocznych, czy arteriografia (prześwietlenie tętnic mózgowych po podaniu kontrastu).

Ponieważ najlepsze jest leczenie przyczynowe, bardzo ważne jest postawienie trafnej diagnozy.

 

Uwaga na fenacytynę

 

Konsultacji nie wymaga osoba, która miewa od dawna bóle głowy, niezbyt częste, dające się łatwo opanować lekami przeciwbólowymi, zastosowanymi w umiarkowanych dawkach. Sytuacja jest szczególnie klarowna wtedy, gdy u danej osoby ból głowy jest prowokowany przez pewne czynniki, na przykład stres, wypicie alkoholu, zbliżający się front atmosferyczny.

W razie łagodnych bólów głowy, pojawiających się niezbyt często, wystarcza na ogół lek przeciwbólowy - paracetamol, ibuprofen, czy inne preparaty dostępne bez recepty. Nie należy nadużywać preparatów zawierających fenacetynę (dawne "tabletki z krzyżykiem”), ponieważ może ona spowodować groźne uszkodzenie nerek.


Strona: 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!