Bóle pleców
Kiedy z bólem pleców trzeba iść do lekarza?
Przedłużający się ból pleców powinien skłonić do wizyty u lekarza. Szczególnie nie wolno zwlekać, jeśli ból pojawił się po urazie (upadek na plecy lub na pośladki) lub po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu. Może to być objaw złamania kręgu.
W żadnym wypadku nie można też się leczyć samemu, gdy objawy wskazują na rwę kulszową!
W przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą dodatkowo występować inne objawy, które powinny nas zaniepokoić. Świadczą one bowiem o uszkodzeniu rdzenia kręgowego lub ważnych korzeni nerwowych. A zatem, konieczna jest pilna konsultacja, najlepiej specjalisty neurologa, kiedy - poza bólem - zauważy się osłabienie siły mięśniowej kończyn lub w przypadku wystąpienia niewydolności zwieraczy, powodującej nietrzymanie moczu i stolca. Także, jeżeli ból pleców nie mija samoistnie w ciągu 2-3 tygodni, konieczne jest określenie jego przyczyny przez lekarza i podjęcie decyzji co do dalszego postępowania leczniczego. O skierowanie na odpowiednie badania można poprosić internistę, reumatologa, ortopedę lub neurologa. Lekarze tych specjalności zajmują się chorobami kręgosłupa i diagnozowaniem bólów pleców.
Badania pozwalające określić przyczynę bólu
W diagnostyce bólów pleców wykorzystywane są różne badania, umożliwiające precyzyjną ocenę źródła bólu i ustalenie sposobu leczenia.
- Zwykłe badanie lekarskie pozwala stwierdzić ubytek wzrostu, zatarcie talii - objawy typowe dla zaawansowanej osteoporozy. Lekarz widzi także, bez badań dodatkowych, skoliozę i może znaleźć bolesne punkty, wskazujące na lokalizację ucisku korzeni nerwowych.
- Rentgen kręgosłupa jest niezbędny w diagnostyce złamań kręgów, dyskopatii, nowotworów kości (pierwotnych lub przerzutów do kręgosłupa).
- Badanie densytometryczne kręgosłupa pozwala na rozpoznanie osteoporozy i określenie stopnia zaniku kostnego.
- Rezonans magnetyczny pozwala na dokładną diagnostykę ucisku worka oponowego rdzenia i korzeni nerwowych przez wypukliny jąder miażdżystych tarcz międzykręgowych.
- USG jest potrzebne przy podejrzeniu nerkowego pochodzenia dolegliwości (bólu w okolicy lędźwiowej) lub gdy objawy wskazują na chorobę narządów miednicy.