Bóle pleców
Jak sobie ulżyć
Znając przyczynę bólu, można stosować proste leki przeciwbólowe, które złagodzą dolegliwości. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wszelkie domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami są dla osób, które wiedzą, dlaczego dokucza im ból i nie wymagają dodatkowej diagnostyki.
Jest wiele leków przeciwbólowych, które skutecznie łagodzą bóle pleców związane z chorobami kręgosłupa. Można je dostać bez recepty.
Kupując leki przeciwbólowe pamiętaj, by uwzględnić twój ogólny stan zdrowia. Niektóre z tych leków podrażniają śluzówkę żołądka, zmniejszają krzepliwość krwi lub zatrzymują w organizmie wodę i podnoszą ciśnienie tętnicze. Leki przeciwzapalne mogą u niektórych osób wyzwalać ataki astmy oskrzelowej. Mówi się o zwiększonym ryzyku zawału serca u osób przyjmujących leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest to argument przeciw korzystaniu z leków z apteczki sąsiadki. Jeśli masz wątpliwości, jaki lek jest dla ciebie najlepszy, poradź się lekarza.
Na ogół najbezpieczniejsze są preparaty paracetamolu. Trzeba jednak pamiętać, że 1 tabletka przyjęta doraźnie może być niewystarczająca. Dla dorosłego człowieka skuteczną dawką jest 1g tego leku, czyli 2 tabletki po 500 mg. W razie potrzeby można tę dawkę powtórzyć 2 - 3 razy w ciągu doby.
Dobrym lekiem w leczeniu bólów kostno-stawowych, w tym - bólów pleców - jest ibuprofen. Część osób pozostaje przy sprawdzonej aspirynie. Te dwa ostatnie preparaty nie są jednak obojętne dla żołądka i nawet ludzie nie mający choroby wrzodowej nie powinni ich nadużywać.
Osoby cierpiące na bóle pleców powinny wypróbować różne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe występujące w postaci żelu, kremów lub maści. Cierpliwe stosowanie takich preparatów może dać znaczną poprawę. Pozytywnie też działa masaż, wykonywany podczas rozprowadzania leku w obolałym miejscu.