"Można gładzić ludzi słowami."

(Francis Scott Fitzgerald)

skomentuj »

Bóle pleców

Masaż przynosi ulgę.

 

Gimnastyka i wyposażenie domu

 

Rehabilitacja korzystna przy bólach pleców to gimnastyka, zabiegi fizykoterapeutyczne i masaż. Rodzaj postępowania rehabilitacyjnego zależy od przyczyny bólów i jest ustalany przez lekarza specjalistę.

Niemniej ważne jest wyposażenie domu, w którym najważniejsze elementy to wygodne posłanie, z równym materacem i podparciem karku (poduszka szwedzka), krzesło lub fotel zapewniający dobre podparcie pleców.

W domu można też wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Są one najważniejszym elementem leczenia bólów stawowych oraz bólu pleców.

Zalecane ćwiczenia nie są takie same dla wszystkich schorzeń kręgosłupa. I tak, w osteoporozie nie wolno wykonywać skłonów i skrętów; w dyskopatii lędźwiowej nie zaleca się ćwiczeń pogłębiających krzywiznę kręgosłupa (czyli lordozę). W znacznym zniszczeniu chrząstki stawowej korzystne są tylko ćwiczenia izometryczne mięśni, czyli napinanie mięśni, bez wykonywania ruchu kończyną, ponieważ ćwiczenia połączone z ruchami w stawie dodatkowo ścierają powierzchnie stawowe. Najbezpieczniej zatem jest uzyskać instrukcję ćwiczeń od rehabilitanta.

 

 

Ortezy

 

Uporczywe bóle pleców są wskazaniem do stosowania produktów ortopedycznych, które podpierają kręgosłup i odciążają uciśnięte korzenie nerwowe oraz pozwalają na rozciągnięcie przykurczonych mięśni grzbietu. Ortezy te, to wszelkiego rodzaju gorsety. Typ gorsetu zależy od lokalizacji bólu i jego przyczyny.

Jeśli ból pochodzi z piersiowego odcinka kręgosłupa, konieczny jest sztywny gorset korekcyjny piersiowo-lędźwiowy, czyli sięgający od talerzy biodrowych do pach. Takim gorsetem jest gorset Jewetta. Przy bólach pochodzących z dolnego odcinka kręgosłupa wystarcza na ogół sznurówka biodrowa, czyli rodzaj pasa, usztywnionego z tyłu fiszbinami, sznurowanego lub zapinanego na rzepy. Obecnie są dostępne modyfikacje sznurówek - lżejsze, nie uciskające klatki piersiowej i podpierające także kręgosłup piersiowy (sznurówki biodrowe wysokie, z podpaszkami).

W razie bólów górnej części grzbietu, karku i barków odciążane powinny być korzenie nerwów wychodzących z kręgosłupa szyjnego. Służy temu kołnierz ortopedyczny. Należy pamiętać, że ortezy nie mogą być noszone przez cały dzień, ponieważ powoduje to osłabienie mięśni. Poza tym osoby noszące gorset powinny ćwiczyć, by wzmacniać swój własny "gorset" mięśniowy.


Strona: 1234

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!