Bóle stawów. Niektórych nękają rzadko, inni prawie się z nimi nie rozstają
Reumatolog lub ortopeda
Nasilone dolegliwości stawowe zmuszają do szukania pomocy lekarskiej. Pierwsze kroki należy skierować do swego lekarza rodzinnego. Zadecyduje on, czy konieczna jest konsultacja reumatologiczna czy też ortopedyczna. Bywa, że przy okazji badań diagnostycznych wykrywa się chorobę, o której osoba cierpiąca na bóle stawowe nie wiedziała.
Jeżeli bóle zdarzają się od lat i nie towarzyszy im obrzęk stawów, możemy podejrzewać zmiany zwyrodnieniowe i łagodzić dolegliwości najprostszymi lekami przeciwbólowymi (paracetamol, ibuprofen). Zaniepokoić musi obrzęk stawów, towarzyszący bólom i objawy ogólne, takie jak gorączka. Wskazują one na ostry stan zapalny w stawie, który powinien być zdiagnozowany i odpowiednio leczony.
Konieczne jest też zasięgnięcie porady lekarskiej, jeżeli poza bólem stawu odczuwamy osłabienie siły mięśniowej. W przypadku bólów kręgosłupa, poza osłabieniem kończyn, objawem, którego przyczynę trzeba wyjaśnić jest zaburzenie funkcji zwieraczy, objawiające się nietrzymaniem moczu i stolca.
W leczeniu bólów stawowych przydatna jest rehabilitacja, która łagodzi dolegliwości i pozwala ograniczyć lub odstawić leki przeciwbólowe. Rehabilitacji nie powinno się jednak rozpoczynać, gdy staw objęty jest ostrym procesem zapalnym, lecz dopiero po jego opanowaniu.