Bóle stóp
Naciągnięcie, a czasem naderwanie więzadeł stopy zagraża przede wszystkim osobom otyłym, a także spędzającym wiele godzin w pozycji stojącej. Nieostrożne stąpnięcie, na przykład przy schodzeniu po schodach, może zapoczątkować tępy ból, który dokucza przez kilka, kilkanaście dni. Ból może też wystąpić po zmianie obuwia (na przykład z zimowego na letnie), gdy przy chodzeniu obciążona jest inna część stopy, niż przez kilka poprzednich miesięcy. Postępowanie zmierzające do złagodzenia bólów to unikanie długiego stania i oszczędzanie stóp przez jakiś czas. Warto też spróbować zmienić obuwie - wyższy lub niższy obcas może odciążyć naciągnięte więzadła.
Odciski i modzele to zgrubienia skóry, zwykle na podeszwowej powierzchni stopy. Działają one w pewnym sensie jak ciało obce. Ponieważ są twarde, uciskają na okoliczne tkanki, powodując ból. Odciskom sprzyja płaskostopie. Leczenie to - poza wkładkami ortopedycznymi korygującymi płaskostopie i noszeniem wygodnego obuwia - stosowanie płynów i plastrów, które zmiękczają zrogowaciały naskórek i pozwalają usunąć odcisk. Osoby chore na cukrzycę muszą bardzo uważać przy zabiegu usuwania odcisku, by nie skaleczyć stopy.
Wrastający paznokieć prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku palca stopy. Jest to powikłanie bardzo bolesne. Często dochodzi do ropienia w miejscu stanu zapalnego i może być konieczna pomoc chirurga. Wrastanie paznokci jest skutkiem ich nieprawidłowego obcinania. U osób starszych paznokcie są często zrogowaciałe, pogrubiałe i twarde. Przed ich obcinaniem powinno się wymoczyć stopy, a jeśli dzięki temu paznokcie nie stają się bardziej miękkie, trzeba używać płynów zmiękczających płytkę paznokciową. Należy też pamiętać, by nie zaokrąglać brzegu paznokcia przy jego obcinaniu.
Bóle stóp ograniczają aktywność i sprawność fizyczną, dlatego zawsze warto poprosić o konsultację internistyczną i ewentualnie ortopedyczną.
Ważne jest, by ustalić czy dostępna jest jakaś skuteczna metoda, która złagodzi lub usunie dolegliwości. Wrastające paznokcie i zmiany niedokrwienne stóp wymagają zwykle leczenia chirurgicznego.
dominika123 | 08-10-2019