Choroba Alzheimera
Leczenie choroby Alzheimera
W Polsce zarejestrowane są dwa leki do leczenia choroby Alzheimera. Są to rivastigmine i donepezil.
W badaniach klinicznych wykazano dużą skuteczność tych leków w długotrwałym leczeniu choroby Alzheimera. Stwierdzono, że poprawiają one pamięć i inne funkcje poznawcze, co przekłada się na korzystną zmianę w codziennym funkcjonowaniu i jakości życia pacjentów. Ważne, by leczenie rozpocząć, jak najwcześniej, już w pierwszym stadium choroby.
W drugim stadium choroby pacjent wymaga opieki innych osób i nadzoru. Jest to czas, w którym trzeba uważać, by chory nie zrobił sobie krzywdy, nie wyrządził szkód w domu, nie zabłądził po wyjściu z domu.
W trzecim stadium leczenie polega na całodobowej opiece, zapobieganiu odleżynom, leczeniu infekcji. Często rodzina nie jest w stanie doglądać tak ciężko chorej osoby i powierza opiekę nad nią ośrodkowi dla przewlekle chorych, w którym są odpowiednie warunki i personel, zapewniający stały nadzór i pielęgnację chorego.
Opieka nad bliskim z chorobą Alzheimera jest bardzo trudna. U wielu osób, które starają się poradzić sobie same z pielęgnacją chorego członka rodziny obserwuje się objawy zupełnego wyczerpania ("zespół wypalenia"). Dlatego rodziny chorych tworzą grupy wsparcia.
W Polsce istnieje Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Telefon (022) 622 11 22, strona internetowa: www.alzheimer.pl