Co ułatwia życie ludziom w starszym wieku?
Najbardziej przyjazne warunki i poczucie bezpieczeństwa zapewnia starszej osobie mieszkanie razem z bliskimi. Jednak nie zawsze jest to możliwe a niektórzy wręcz wolą mieszkać samodzielnie, by zachować poczucie niezależności i mieć lepsze warunki do odpoczynku i spokoju. Najważniejsze by nie czuli się samotni. Wsparcie i pomoc dorosłych dzieci i wnuków jest niezbędne, by zapewnić starszym bliskim jak najlepsze warunki życia.
Co ułatwia życie starszym ludziom?
Winda lub najwyżej I piętro
Lokalizacja mieszkania nie powinna utrudniać starszemu człowiekowi wychodzenia z domu. Winda, parter lub pierwsze piętro to konieczność. Niewiele osób w podeszłym wieku wchodzi bez trudu na III - IV piętro. Jeśli pokonywanie schodów sprawia trudność, starsza osoba przestaje opuszczać mieszkanie, co prowadzi do izolacji i osamotnienia. Dlatego w porę trzeba pomyśleć nawet o zamianie mieszkania, żeby senior mógł być aktywny, także poza domem.
Drobne przeróbki w mieszkaniu
W mieszkaniu należy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:
- Wizjer w drzwiach wejściowych powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości. Z wiekiem człowiekowi ubywa wzrostu, więc wizjer trzeba umieścić niżej.
- Również szafki ścienne w kuchni i łazience nie mogą być zawieszone zbyt wysoko.
- W kuchni należy blat zamontować na odpowiedniej wysokości i dobrać do niego krzesło, które umożliwi przygotowywanie posiłków w pozycji siedzącej. Konieczne jest też odpowiednie oświetlenie miejsca przyrządzania posiłków.
- W łazience poręcze przy wannie i sedesie ułatwią wstawanie i uchronią przed upadkiem.
- Mata przeciwpoślizgowa w wannie lub kabinie prysznicowej jest konieczna dla ochrony przed upadkiem.
- Ławeczka do wanny lub taboret do kabiny prysznicowej to udogodnienia dla osób o mniejszej sprawności ruchowej.
- Sedes nie może być zbyt niski, bo trudno z niego wstać. Nie powinien też być nadmiernie wysoki, gdyż to nasila zaparcia.
- W sypialni - łóżko nie może być zbyt niskie, bo starszej osobie trudniej jest się unieść. Jeśli komuś dokucza w nocy zgaga, powinien mieć łóżko z podniesionym na stałe wezgłowiem. Wskazane jest spanie na równym, niekoniecznie twardym materacu. Bardzo korzystne może być używanie poduszki ortopedycznej, która podpiera kark. Małe radio przy łóżku (dla osób, które nie mogą spać), miejsce na wodę do picia i leki oraz łatwo dostępna lampka, dopełniają najważniejszego wyposażenia sypialni.
- Wśród innych elementów wyposażenia mieszkania warto zwrócić uwagę na krzesła. Oparcie krzesła powinno podpierać całe plecy. W razie potrzeby należy podkładać małą poduszkę na wysokości kręgosłupa lędźwiowego.
- Oświetlenie - najlepsze jest oświetlenie punktowe - lampy w miejscach, gdzie dana osoba czyta, pracuje lub je posiłki.
- Uwaga! Najwięcej złamań kości udowej przydarza się starszym ludziom w domu a nie na śliskiej ulicy. Dlatego trzeba przymocować dywany (zwłaszcza małe dywaniki), by nie przesuwały się.
- Jeśli senior ma kłopoty z chodzeniem, aparat stacjonarny powinien mieć przenośną słuchawkę, a jego klawisze powinny mieć duże, wyraźne cyfry.
- Przenośna, lekka i stabilna drabina, to niezbędny przedmiot w domu osoby samodzielnej. Starsi ludzie nie powinni wchodzić na chybotliwe stołki czy parapet, tylko - ostrożnie - na stabilnie stojącą drabinę.