Klimakterium. Okres w życiu kobiety po menopauzie, czyli zaprzestaniu miesiączkowania

Spektakl  "Klimakterium...i już"  autorstwa Elżbiety Jodłowskiej nie schodzi z afisza od lat. Pokazuje, że objawy klimakterium nie są wstydliwe i można do nich czasem podejść z poczuciem humoru.

 

Leczenie zaburzeń okresu pomenopauzalnego

 

Najprostszym rozwiązaniem wielu kłopotów jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ostatnio, po opublikowaniu różnych badań, wskazujących na zwiększone zagrożenie rakiem piersi u kobiet przyjmujących hormony, wiele kobiet obawia się takiego leczenia. Jako główne wskazanie do hormonalnego leczenia zastępczego pozostają więc burzliwe objawy wypadowe - uderzenia, kołatanie serca.

Nie poleca się leczenia hormonalnego dla profilaktyki choroby wieńcowej, ponieważ w badaniach klinicznych nie udało się wykazać skuteczności tego leczenia. Decyzję co do leczenia hormonalnego w innych zaburzeniach pomenopauzalnych wielu lekarzy pozostawia pacjentkom. Te panie, które decydują się na hormonalną terapię zastępczą muszą pamiętać o regularnym badaniu piersi (mammografia, czasem - USG piersi) i macicy (USG sondą dopochwową).

W leczeniu zmian zanikowych pochwy i zewnętrznych narządów płciowych pozytywny efekt ma stosowanie maści i globulek dopochwowych z estrogenem. Tego typu leczenie nie wpływa na częstość powikłań nowotworowych i jest bezpieczne.

 

 

Uwaga! Jako generalne zalecenie dla kobiet po menopauzie należy traktować modyfikację stylu życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i umysłowa są niezwykle ważne w powstrzymaniu procesów starzenia się organizmu.

Panie, które chciałyby jak najdłużej zachować młodą sylwetkę i ładną cerę, a także bystry umysł muszą - poza zabiegami kosmetycznymi - zapewnić sobie solidną dawkę ruchu, posiłki o odpowiedniej kaloryczności, zawierające dużo błonnika i witamin (owoce, warzywa, produkty zbożowe z grubego przemiału), ryby, niezbyt dużo mięsa i jak najmniej tłuszczu oraz cukru. Absolutnie przeciwwskazane jest palenie papierosów. Godna polecenia jest herbata (czarna, zielona); nie należy jednak pić mocnej herbaty do posiłków, bo zawarte w niej garbniki zmniejszają wchłanianie wielu cennych składników pokarmowych. Nie trzeba wykluczać kawy z codziennych zwyczajów - 1-2 filiżanki dziennie nie szkodzą zdrowiu. Dozwolona jest też niewielka ilość alkoholu.

Profilaktyka kłopotów zdrowotnych tego okresu to także odpowiednia dawka wapnia (czyli około 1800 mg na dobę) i witaminy D.

Regularny tryb życia, przede wszystkim kładzenie się do snu o stałej porze, utrzymywanie kontaktów towarzyskich, czytanie i oglądanie filmów, a dla koneserów - teatr i muzyka - to elementy trybu życia równie ważne jak dieta i ruch dla zachowania dobrej kondycji i nastroju, mimo nieubłaganych zmian w funkcji hormonalnej organizmu.


Strona: 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!