Neuralgia międzyżebrowa
Badania dodatkowe
Podejrzewając ucisk na korzenie nerwowe wywołany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa wykonuje się badanie RTG kręgosłupa szyjnego i/lub piersiowego. Pozwala ono ocenić nasilenie zmian zwyrodnieniowych i stwierdzić dyskopatię, czyli uszkodzenie tarcz międzykręgowych. Jeśli neuralgia jest silna i często nawraca, wskazane bywa wykonanie rezonansu magnetycznego dla uwidocznienia ucisku korzeni nerwowych przez wypuklinę jądra miażdżystego (wysunięcie się centralnej, miękkiej części tarczy międzykręgowej do kanału, w którym znajduje się rdzeń kręgowy). Badanie to jest istotne, gdy miejscem ucisku jest kręgosłup szyjny.
Leczenie neuralgii międzyżebrowej
Nerwobóle, które znamy, bo zdarzały się już w przeszłości, można próbować opanować zwykłymi lekami przeciwbólowymi. Osoby cierpiące z powodu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa mogą w czasie bólu odciążać kręgosłup zakładając - w zależności od umiejscowienia bólu - kołnierz lub gorset ortopedyczny.
Konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli nie ma pewności, czy dokuczliwy ból to rzeczywiście neuralgia. W razie wątpliwości i obawy, że odczuwane dolegliwości to bóle wieńcowe, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza internisty. Do lekarza trzeba się wybrać, także gdy ból jest bardzo silny lub nie mija po lekach z domowej apteczki (paracetamol, ibuprofen). Konieczne jest wtedy zastosowanie silniejszych leków przeciwzapalnych.
By zapobiec nawrotom dolegliwości,wskazana jest rehabilitacja ruchowa i fizykoterapia.