Niedokrwistość. Anemia
Leczenie niedokrwistości
Zarówno rozpoznaniem, jak i leczeniem niedokrwistości zajmują się lekarze interniści. W skomplikowanych przypadkach konieczna jest pomoc hematologa. Niekiedy pacjenci muszą być diagnozowani w warunkach szpitalnych.
Leczenie jest ściśle uzależnione od przyczyny choroby.
Czasem terapię zaczyna się od przetoczenia krwi. Takie postępowanie jest uzasadnione w bardzo ciężkiej niedokrwistości, oraz gdy organizm nie jest do niej zaadaptowany - występują bóle wieńcowe, objawy niewydolności serca, omdlenia.
Poza wyrównaniem rozmaitych niedoborów leczy się chorobę podstawową i od niej przede wszystkim zależy rokowanie co do wyleczenia oraz zagrożenia nawrotami anemii.
Samoleczenie zaciera obraz kliniczny choroby
Jeśli podejrzewamy u siebie lub bliskich, niedokrwistość, należy skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Wielkim błędem jest samoleczenie żelazem czy witaminami, zanim przeprowadzi się pełną diagnostykę. Przedwczesne włączenie terapii zaciera obraz kliniczny i potem trudno jest rozszyfrować rzeczywistą przyczynę niedokrwistości.
W przypadku niedokrwistości konieczna jest też szczególna czujność onkologiczna. Niedokrwistość występuje w pewnych stadiach większości nowotworów. W niektórych nowotworach złośliwych bywa wręcz głównym objawem, na przykład w przypadku raka prawej połowy okrężnicy.