Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
Czy można wcześniej zaradzić ciężkiej niewydolności lewokomorowej serca?
Niewydolność serca jest konsekwencją wielu chorób. Jedynym sposobem na uchronienie mięśnia lewej komory przed uszkodzeniem i upośledzeniem funkcji jest leczenie tych chorób lub zapobieganie im. Choroby te, to nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca i związane z nią zmiany naczyniowe, otyłość, wady serca i inne, wymienione wcześniej.
Także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów są czynnikami ryzyka niewydolności serca, w dodatku zależnymi od pacjenta, a nie od lekarza.
U ludzi starszych ważnym, a często niedocenianym postępowaniem są coroczne szczepienia przeciw grypie. Niebezpieczeństwo powikłań pogrypowych wynika właśnie z ich destrukcyjnego działania na serce.
Leczenie niewydolności lewej komory serca
Podstawowe elementy terapii to:
Leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do uszkodzenia mięśnia serca i może to uszkodzenie nasilać.
Dostosowanie trybu życia do możliwości organizmu - unikanie nadmiernego wysiłku, a w razie pogorszenia niewydolności serca - wypoczynek (fotelowo-łóżkowy tryb życia do czasu poprawy stanu serca). Spanie w pozycji półsiedzącej, jeśli to ułatwia oddech.
Leczenia farmakologiczne. Stosuje się leki odciążające lewą komorę i/lub zmniejszające objętość krążącej w naczyniach krwi. Główne grupy leków służących leczeniu niewydolności to tzw. inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE), leki blokujące receptor angiotensyny, leki moczopędne, nitraty, beta-blokery. Czasami, w niemiarowej i szybkiej pracy serca, podaje się także glikozydy naparstnicy.
Krążenie wspomagane - jest to odciążanie lewej komory za pomocą specjalnych urządzeń, które pomagają lewej komorze w pompowaniu krwi.
Sztuczna lewa komora.
Zabiegi kardiochirurgiczne poprawiające kształt (geometrię) lewej komory i/lub jej unaczynienie, co pozwala wzmocnić mięsień serca.
Przeszczep serca - zabieg, który uratował życie wielu ludziom. Główną przeszkodą w wykorzystaniu tej metody na większą skalę jest opóźnienie lub zaniechanie zgłaszania dawców przez lekarzy, zwykle związane ze sprzeciwem rodzin ofiar wypadków.
Jak rodzina może wspierać osobę cierpiącą na lewokomorową niewydolność krążenia?
Przede wszystkim trzeba zorganizować system pomocy w czynnościach wymagających większego wysiłku fizycznego: przynoszenie cięższych zakupów, zwłaszcza, gdy trzeba je wnieść po schodach.
Chorzy, którzy mieszkają na parterze lub korzystają z windy powinny korzystać z wózków do robienia zakupów.
Równie ważne jest umożliwienie wychodzenia z domu osobom nie mogącym chodzić po schodach z powodu nasilonej duszności. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem, choć z pewnością niełatwym, jest zamiana mieszkania (parter lub budynek z windą). Jeśli osoba chora na serce mieszka na niezbyt wysokim piętrze (I lub II) w budynku bez windy, trzeba nakłonić ją, aby nauczyła się wchodzić po schodach małymi etapami, nie dopuszczając do dużego zmęczenia.
Jeśli chory na serce ma częste napady duszności, zwłaszcza w nocy, nie powinien mieszkać sam. Leki, które stosuje doraźnie w sytuacjach kryzysowych, muszą się znajdować w zasięgu ręki, szczególnie w nocy. Leków kardiologicznych nigdy nie może zabraknąć - trzeba uzupełniać braki z pewnym wyprzedzeniem.
Waży jest łatwy dostęp do ważnych numerów telefonów – pogotowia ratunkowego, kardiologa, życzliwego sąsiada, osoby w rodzinie, która potrafi podjąć decyzję w sytuacjach kryzysowych