Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
Objawy niewydolności prawej komory serca:
Objawy niewydolności prawej komory serca:
- częste oddawanie moczu w nocy;
- uczucie rozpierania lub ból pod prawym łukiem żebrowym;
- obrzęk nóg;
- poszerzenie żył szyjnych;
- przesięki do jam ciała.
Wszystkie te objawy są skutkiem zalegania krwi w żyłach. Krew nie może swobodnie odpływać do prawej komory, która nie opróżnia się w dostatecznym stopniu w czasie skurczu wskutek osłabienia mięśnia. Jeżeli krew przepełnia nadmiernie naczynia żylne, ulegają one rozciągnięciu i woda przesiąka przez ich ścianę do otaczających tkanek. W ten sposób powstają obrzęki, widoczne przede wszystkim na kończynach dolnych. Woda gromadzi się nie tylko w kończynach dolnych. To samo zjawisko dotyczy także wątroby, śluzówki jelit, śledziony.
Utrudnienie odpływu krwi żylnej z narządów wewnętrznych nazywamy przekrwieniem biernym. Przekrwienie bierne wątroby jest przyczyną uczucia rozpierania pod prawym łukiem żebrowym. W nocy woda, która wydostała się z naczyń żylnych do tkanek jest w znacznej mierze odprowadzana z powrotem do łożyska naczyniowego. Sprzyja temu pozycja leżąca w czasie odpoczynku nocnego - wiele osób zauważyło, że nogi puchną bardziej, gdy ktoś długo siedzi lub stoi. Powracająca do naczyń woda jest następnie filtrowana w nerkach. Częste oddawanie moczu w nocy to efekt tego właśnie mechanizmu.
Leczenie niewydolności prawej komory serca
Podstawowe elementy postępowania w leczeniu niewydolności prawej komory to:
- leczenie choroby podstawowej, którą najczęściej jest przewlekłe schorzenie układu oddechowego;
- spokojny tryb życia, nie obciążający serca;
- przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków moczopędnych.
Wsparcie ze strony rodziny to przede wszystkim odciążenie w zajęciach wymagających wysiłku fizycznego. W ciężkiej niewydolności serca konieczna jest stała opieka innej osoby.
W niektórych sytuacjach, a szczególnie dotyczy to chorób płuc, które doprowadziły do prawokomorowej niewydolności serca, pomocne może być zaopatrzenie chorego w tlen, także w warunkach domowych (koncentrator tlenu).