Upośledzenie słuchu
Pogarszanie się słuchu, wiodące nawet do głuchoty, spowodowane jest usztywnieniem błony podstawnej, degeneracją komórek rzęskowych i elementów nerwowych, przewodzących impulsy do mózgu.
Niebagatelną rolę w pogarszaniu się słuchu ma ekspozycja na hałas. Zbyt głośne dźwięki uszkadzają słuch. Uraz akustyczny (wybuch, hałas silników spalinowych, przelatujących samolotów) mogą u niektórych osób doprowadzić do utraty słuchu. Szkodliwy jest każdy hałas powyżej 85 decybeli. Jeśli ekspozycja na hałas trwa długo, każdy człowiek może doznać utraty słuchu w pewnym zakresie.
Jak zapobiegać utracie słuchu?
Zapobieganie utracie słuchu to przede wszystkim unikanie ekspozycji na duży hałas i skrupulatne leczenie wszystkich infekcji i stanów zapalnych uszu.
Każdy, kto zauważy u siebie pogorszenie słuchu, musi niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa. Tylko wtedy jest szansa na powstrzymanie procesu zaniku słuchu, choć niestety nie zawsze jest to możliwe. Ważne jest, by osoba, która całkowicie straciła słuch, również zasięgnęła porady lekarskiej.
Po pierwsze, utrata słuchu może okazać się odwracalna, na przykład, jeśli jej przyczyną jest zatkanie przewodu słuchowego woskowiną. Po drugie, lekarz specjalista doradzi, jaki typ aparatu słuchowego jest w danym przypadku najlepszy.
Pomoc osób bliskich jest dla starszych, niesłyszących lub niedosłyszących osób szczególnie ważna.
Rodzina powinna nauczyć się porozumiewać z osobą niedosłyszącą - mówienia głośnego i wyraźnego, zajmowania takiej pozycji, która umożliwi rozmówcy czytanie wyrazów z ust mówiącego.
Wobec osób, które całkowicie straciły słuch nieodzowna jest cierpliwość i wyrozumiałość. Przypomnijmy jeszcze raz, że głuchota izoluje człowieka od świata i bliskich - przestaje się on orientować, co się wokół niego dzieje i czuje się bardzo opuszczony.