Właściwa dieta w profilaktyce choroby wieńcowej a także dla osób, które już chorują
Mniejsze spożycie sodu, a większe potasu.
Sód i potas to pierwiastki, które wpływają na ciśnienie tętnicze. Duża ilość spożywanego sodu (soli kuchennej) i mała potasu przyczyniają się do nadciśnienia tętniczego. Odwrócenie tych proporcji prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. I znów musimy uświadomić sobie, że głównym źródłem potasu są warzywa i owoce.
Co z kawą?
Szkodliwe jest picie dużej ilości kawy, zwłaszcza gotowanej, zalewanej wrzątkiem. Jest to spowodowane uwalnianiem substancji, które zwiększają powstawanie złego cholesterolu (LDL). Kawa rozpuszczalna lub parzona w ekspresie przelewowym z filtrem jest – powiedzmy - prawie zdrowa. Ostatnio nawet pojawiają się doniesienia, iż zmniejsza ona ryzyko raka jelita grubego i cukrzycy typu 2. Niezdrowe natomiast są zabielacze do kawy, gdyż zawierają utwardzone tłuszcze roślinne. Najlepiej jest więc zabielać kawę odtłuszczonym mlekiem.
Podsumujmy najważniejsze wytyczne dotyczące diety przeciwmiażdżycowej:
Unikaj: masła, twardych margaryn, pełnego mleka, śmietany, lodów, tłustych serów, tłustego mięsa i wędlin, ciastek, zabielaczy do kawy, oleju palmowego i kokosowego (w Polsce praktycznie już nie ma margaryn z tych olejów), smalcu.
Jedz ryby, mięso z kurczaka i indyka bez skóry, dziczyznę, cielęcinę, jagnięcinę.
Jedz jak najwięcej owoców, także suszonych, oraz świeżych lub mrożonych warzyw, a także soczewicę, fasolę, produkty zbożowe z grubego przemiału (kasze, pieczywo).
Dozwolone są 2 żółtka jaj tygodniowo, wątróbka do dwóch razy w miesiącu; nie są zalecane inne podroby.
Używaj – w umiarkowanych ilościach – oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, kukurydzianego, rzepakowego.