Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia

Zaburzenia rytmu serca to bardziej objaw, niż choroba. Zdiagnozowanie ich podłoża jest bardzo ważne dla prawidłowego leczenia.

 

Diagnostyka zaburzeń rytmu serca

 

Arytmia nie zawsze jest odczuwana subiektywnie. Dość często bywa uchwycona przypadkiem, przy pomiarze ciśnienia albo w badaniu lekarskim. Część osób odczuwa zaburzenia rytmu jako "przewracanie się" serca lub jego trzepotanie. Jedna z moich pacjentek, której hobby to łowienie ryb, opisuje arytmię słowami "miewam rybkę w piersiach". Wolne tętno lub przerwy w tętnie po skurczach dodatkowych mogą być odczuwane jako zamieranie serca.

Częstoskurcz zwykle daje wrażenie szybkiego i mocnego kołatania serca. Może się też objawiać dławieniem w klatce piersiowej i dusznością. Arytmia często prowokuje do suchego kaszlu. Częstoskurcze o dużej częstotliwości rytmu i znaczne zwolnienia rytmu (bradykardie) mogą powodować istotny spadek dopływu krwi do mózgu. Głównym objawem arytmii są wtedy zaburzenia widzenia, zasłabnięcia i omdlenia. Zdarzają się też utraty przytomności. Migotanie komór prowadzi do zatrzymania krążenia i śmierci, o ile nie zostanie podjęta akcja reanimacyjna.

Na rozpoznanie rodzaju zaburzeń rytmu pozwala badanie  elektrokardiograficzne. Badanie to umożliwia precyzyjną diagnostykę.

 

 

W przypadku napadowych zaburzeń rytmu, pojawiających się o nieprzewidywalnych porach, uchwycenie arytmii jest możliwe tylko przy długotrwałej rejestracji EKG - przez dobę lub dłużej. Jest to tak zwane badanie Holterowskie.

Dla rozpoznania przyczyny arytmii konieczne jest wykonanie rozmaitych badań dodatkowych, których zakres zależy od obrazu klinicznego i zagrożeń, jakie niosą zaburzenia rytmu. Badania te są niezbędne dla zaplanowania prawidłowego leczenia. Poza badaniem EKG, lekarz może zatem zlecić:

  • badanie Holterowskie;
  • badania krwi, w celu wykrycia niedokrwistości, zaburzeń elektrolitowych, nadczynności tarczycy;
  • echokardiogram, w celu oceny wielkości jam serca, stanu mięśnia serca i zastawek:
  • test wysiłkowy, jeśli podejrzewa się, że podłożem arytmii jest niedokrwienie mięśnia serca;
  • badania elektrofizjologiczne, pozwalające zdiagnozować układ bodźcoprzewodzący serca. Wykonuje się je przed inwazyjnym leczeniem arytmii, na przykład planowanym zniszczeniem patologicznego ogniska bodźcotwórczego lub nieprawidłowej drogi przewodzenia impulsów elektrycznych.

 


Strona: 1234

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!