Zasłabnięcia i omdlenia
Stwardnienie tętnic, wtórne do zmian miażdżycowych, jest przyczyną pogorszenia ich zdolności adaptacyjnych. Sztywne tętnice nie pozwalają na szybką i skuteczną regulację ciśnienia tętniczego. W sytuacjach odwodnienia organizmu - z powodu upału, biegunki, czy wypijania niedostatecznej ilości płynów - objętość krwi zmniejsza się. Przy unoszeniu się z pozycji leżącej lub siedzącej gwałtownie spada ciśnienie i krew nie dopływa w dostatecznej ilości do mózgu. Jest to tak zwana hipotonia ortostatyczna (inaczej - ortostatyczny spadek ciśnienia).
Wypijanie zbyt małych ilości płynów, to drugi czynnik, wpływający na skłonność do zasłabnięć u starszych ludzi. Szczególne zagrożenie występuje w gorące dni.
Leczenie lekami, które mogą powodować ortostatyczne spadki ciśnienia. Są to przede wszystkim leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie wieńcowej, a także niektóre leki na przerost gruczołu krokowego lub schorzenia neurologiczne.
Czy zasłabnięcie jest groźne dla zdrowia i życia człowieka?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, dopóki nie zostanie ustalona przyczyna zasłabnięcia. Bezpieczniej dla chorego jest przyjąć, że sprawa jest poważna. Chodzi przecież o zaburzenia funkcjonowania mózgu. Zasłabnięcie jest efektem takich właśnie zaburzeń. Zasłabnięcie zawsze powinno być powodem do kontaktu z lekarzem.
Co robić, gdy czujesz, że zaraz zemdlejesz?
Odczuwając wstępne objawy zbliżającego się zasłabnięcia (poty, zaburzenia widzenia, zawroty głowy) należy szybko poprosić kogoś o pomoc i położyć się, nie szukając jakiegoś specjalnego miejsca (nawet na chodniku). Im szybciej położymy się, tym mniejsze ryzyko upadku i doznania dodatkowych obrażeń. Poza tym zmiana pozycji na leżącą poprawi mózgowy przepływ krwi i niebezpieczeństwo zostanie zażegnane.
Przy zasłabnięciach spowodowanych spadkiem ciśnienia ważne, aby głowa znajdowała się jak najniżej. Nogi powinny być uniesione i oparte o jakiś przedmiot.
Jeśli chorujemy na cukrzycę, należy natychmiast zjeść coś słodkiego (kostkę cukru, cukierka); ważne, by zawsze mieć przy sobie cukier lub jakieś słodycze.