Zasłabnięcia i omdlenia

Odczuwając wstępne objawy zbliżającego się zasłabnięcia (poty, zaburzenia widzenia, zawroty głowy) należy poprosić kogoś o pomoc i położyć się w miejscu, w którym stoimy, by przy upadku nie doznać urazu.

 

O tym, czy można wrócić do domu, powinien zadecydować lekarz pogotowia. Większość przypadków zasłabnięć należy skonsultować z lekarzem.

Wyjątek stanowią osoby, którym takie epizody zdarzały ci się w przeszłości i nie odczuwają zagrożenia, a także wiedzą jak się zachować, by zdarzenie nie powtórzyło się. Na przykład, jeżeli zrobiło nam się słabo, bo wyszliśmy z domu bez śniadania, jest południe, a od rana nic nie piliśmy poza wodą do popicia leków na nadciśnienie, przyczyną zasłabnięcia jest spadek ciśnienia związany z działaniem leków i nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Jeśli po wypiciu dwóch szklanek jakiegoś napoju, najlepiej osłodzonego, odzyskamy siły, można wrócić do domu. Podobnie jest w przypadku osoby chorej na cukrzycę, która zjadła za mały posiłek i zasłabła z powodu niedocukrzenia. Szybkie wyrównanie poziomu cukru we krwi wystarczy, by kryzys ustąpił.

Uwaga! Jeśli zdarzy nam się zasłabnąć, nie wolno przyjmować żadnych leków podsuwanych przez obce osoby. Mogą zadziałać niekorzystnie i pogorszyć twój stan.

 

Co robić jak przy nas ktoś zasłabnie?

 

Zanim przyjedzie pogotowie, trzeba udzielić choremu szybkiej pomocy. Najważniejsze, by położyć go na płaskim podłożu z uniesionymi do góry nogami. Nie należy prowadzić go do jakieś ławki czy do innego pokoju (jeśli zasłabnięcie zdarzyło się w domu). Najlepiej, by chory położył się tam, gdzie stoi.

Jeśli stan chorego się poprawia, twarz odzyskuje normalną barwę i ustępuje pot, postępowanie jest prawidłowe. Można, unosząc ostrożnie głowę podać coś do picia. Jeżeli wiemy, że chory ma cukrzycę, podajemy mu napój mocno osłodzony.

 

 

Osobie, która zasłabła i najwyraźniej ma niskie ciśnienie (bladość skóry, zimny pot), nie należy podawać nitrogliceryny pod język. Nitrogliceryna obniża ciśnienie i chory może zupełnie stracić przytomność.

Nie należy również układać płasko osoby, która ma duszność. Lepsza jest wtedy pozycja siedząca, ze spuszczonymi nogami.

W czasie, gdy udzielamy pomocy człowiekowi, który zasłabł, ktoś inny powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz pogotowia podejmie decyzję, czy konieczna jest hospitalizacja.

 

Jak zapobiegać zasłabnięciom?

 

Osoby w podeszłym wieku muszą pamiętać o:

  • skrupulatnym przestrzeganiu zaleceń dotyczących przyjmowania leków, szczególnie przeciwcukrzycowych i kardiologicznych;
  • wypijaniu odpowiedniej ilości płynów; jest to co najmniej 1250-1500 ml dziennie. W czasie upałów oraz chorób przebiegających z gorączką trzeba wypijać o 250-500 ml więcej;
  • unikaniu długiego stania w bezruchu;
  • unikaniu gwałtownego wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej.

Chorzy na cukrzycę muszą przestrzegać pór posiłków i zawsze mieć przy sobie coś słodkiego (najlepiej kostki cukru).


Strona: 123

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

© Grupa RX Sp. z o.o.




Zapraszamy do rejestracji w portalu Superstarsi.pl

gwiazdki na tle

Tu możesz

  • dobrze się bawić,
  • poznać ciekawych ludzi
  • słuchać i wybierać ulubione utwory na liście przebojów,
  • nauczyć się zapobiegać chorobom i dobrze żyć z chorobami, które już masz,
  • dowiedzieć się jak spowolnić procesy starzenia się organizmu.
kciuki na tle

Załóż w superstarsi.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy w której pracujesz!
To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej dla osób 45+

Gdy zgłosisz swoje supermiejsce, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku możesz logować się na superstarsi.pl klikając w poniższy przycisk:

zaloguj przez facebook

Posiadasz już konto? Zaloguj się!