Złamania kości
Złamanie kości udowej
Po 70-tym roku życia zauważalnie rośnie częstość złamań kości udowej w stawie biodrowym. Są to złamania szyjki kości udowej, złamania przezkrętarzowe lub podkrętarzowe kości udowej.
Złamanie kości udowej jest kolejnym przykładem typowego złamania osteoporotycznego. Dochodzi doń zwykle w czasie upadku na biodro.
Najwięcej takich złamań zdarza się w domu, wskutek poślizgnięcia się lub potknięcia.
Niebezpieczne są też śliskie ulice w zimie.
Złamanie biodra (kości udowej w stawie biodrowym) uniemożliwia stąpnięcie nogą i jest przyczyną silnego bólu. Diagnostyka i leczenie odbywają się w szpitalu. Głównym sposobem leczenia jest operacja - zespolenie złamania gwoździem lub wymiana stawu biodrowego na sztuczny. Konieczna jest potem rehabilitacja.
Jeśli stan zdrowia pacjenta nie pozwala na operację, kończyna musi być unieruchomiona na wiele tygodni/miesięcy. Powstaje wtedy dodatkowe zagrożenie powikłaniami takimi, jak zakrzepy w żyłach miednicy i kończyn dolnych, odleżyny, zapalenie płuc. Wskutek dużego ryzyka tych powikłań, złamanie biodra uważane jest za bardzo niebezpieczne. Głównym celem leczenie osteoporozy jest zmniejszenie ryzyka właśnie złamania biodra.
Zabezpieczenia przed urazem
Poza leczeniem farmakologicznym zapobieganie złamaniom to unikanie urazów. Złamania osteoporotyczne są zwykle skutkiem upadków (nadgarstek, biodro) lub dźwignięcia ciężaru (kręgi). Pamiętajmy, że najwięcej złamań osteoporotycznych zdarza się w domu. Ich przyczyny to potknięcie się, poślizgnięcie w wannie. Ważne zatem, by osoba chora na osteoporozę miała odpowiednie zabezpieczenia w mieszkaniu - przymocowane dywaniki, matę przeciwpoślizgową w wannie, poręcz przy wannie. Nie powinna wchodzić na chwiejące się meble (krzesła, stołki) czy wąski parapet. Bezpieczniej jest zlecić komuś innemu zawieszenie firanek lub umycie okien.