Żylaki kończyn dolnych
Żylaki są to poszerzone, wydłużone i kręte żyły powierzchowne. Powstają przede wszystkim, na kończynach dolnych. Jak się je leczy? Czym grozi zaniedbanie leczenia? Jak z nimi żyć?
Układ żylny kończyn dolnych składa się z następujących elementów:
Żył głębokich, które zbierają krew z mięśni (przede wszystkim łydek) i tworzą żyłę podkolanową, przechodzącą w udową.
Żył przeszywających (tzw. perforatorów), łączących żyły powierzchowne z głębokimi. W perforatorach znajdują się zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi z żył głębokich do powierzchownych.
Sieci żył powierzchownych, przebiegających w tkance podskórnej i w wielu miejscach prześwitujących przez skórę.
Kierunek przepływu krwi to odpływ z żył powierzchownych przez perforatory do żył głębokich. Żyły głębokie odprowadzają krew do żyły głównej dolnej, która łączy się z prawym przedsionkiem serca. Część krwi nie odpływa przez perforatory, ale jest zbierana przez dwie żyły powierzchowne - odpiszczelową krótką i długą. Pierwsza z nich uchodzi do żyły podkolanowej, druga - do udowej.
Przepływ krwi w górę, w stronę serca jest najbardziej efektywny, gdy pracuje pompa mięśniowa (mięśnie kończyn dolnych kurczące się w czasie chodzenia, jazdy na rowerze itd.) uciskająca na żyły głębokie i ułatwiająca odpływ krwi.
Mechanizm powstawania żylaków
Mechanizm powstawania żylaków nie jest jednoznacznie określony. Istnieje kilka poglądów na ten temat. Według jednego z nich przyczyną poszerzenia żył powierzchownych jest cofanie się krwi z żyły udowej do odpiszczelowej wskutek niewydolności zastawki żylnej w ujściu żyły odpiszczelowej.
Drugi pogląd wskazuje na niewydolność zastawek perforatorów jako przyczynę cofania się krwi ż żył głębokich do powierzchownych z następowym ich poszerzeniem.
Według nowszych badań osłabienie ściany żył może być pierwotną przyczyną rozszerzania się żył i powstawania żylaków.