Choroba Parkinsona
Objawy choroby Parkinsona
Drżenie spoczynkowe rąk. Jest to zwykle pierwszy objaw choroby. Niektórzy porównują go do kręcenia w palcach kulek z chleba. W czasie snu drżenie ustępuje, podczas poruszania rękami - zmniejsza się. Drżenie pojawia się w rękach, potem może objąć ramiona i kończyny dolne, następnie żuchwę, język, powieki. Drżenie nie pojawia się natomiast w brzmieniu głosu.
Sztywność mięśniowa, to drugi ważny objaw choroby Parkinsona. Czasami sztywność dominuje, a drżenie w ogóle nie występuje.
Spowolnienie ruchowe, wtórne do stopniowo nasilającej się sztywności mięśniowej.
Maskowatość twarzy, spowodowana zmniejszoną mimiką mięśni twarzy, otwartymi ustami i rzadkim mruganiem powiek.
Problemy z utrzymaniem dowolnej pozycji i jej zmianą wynikają ze sztywności mięśniowej i spowolnienia ruchowego. Osoby z chorobą Parkinsona mają trudności z rozpoczęciem chodzenia, z zatrzymaniem się, z płynną zmianą kierunku w czasie chodzenia.
Przed rozpoczęciem marszu pacjent "namyśla się" i zaczyna chód drobnymi kroczkami. Idąc, suwa stopami po ziemi. W czasie chodzenia nie porusza rękami - są one opuszczone nieruchomo wzdłuż tułowia. Jeśli chce się zatrzymać, skraca kroki i drepcze, dopóki nie uda mu się stanąć w miejscu. Jeżeli chce skręcić, zatrzymuje się drepcząc w miejscu, dopóki nie zmieni kierunku. Dopiero wtedy idzie dalej. Patrząc na osobę z chorobą Parkinsona, która chce przystanąć, ma się wrażenie, że coś pcha ją do przodu i zmusza do przyspieszenia i drobienia kroków w obronie przed upadkiem. Także po zatrzymaniu się chory jest "pchany" do przodu lub w bok, co sprzyja upadkom.
Zaburzenia mowy - tak zwana dyzartria. Mowa jest spowolniała, słowa wymawiane z trudem. Zdania wypowiadane są monotonnie, jednym tonem.
Zaburzenia wegetatywne: zaparcia, łojotok i związane z tym zmiany skórne, ortostatyczne (po zmianie pozycji na stojącą) spadki ciśnienia tętniczego, uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.