Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu nie zawsze jest chorobą. Jest ono nieuniknione, gdy ktoś pije duże ilości płynów. Jest też efektem przyjmowania leków moczopędnych z powodu nadciśnienia tętniczego lub niewydolności krążenia. W innych sytuacjach, oddawanie moczu co 1-2 godziny może sygnalizować chorobę wymagająca leczenia.
Nieprawidłowe, częste oddawanie moczu, nawet co 1-2 godziny może oznaczać:
- Infekcję pęcherza - wtedy, poza częstomoczem występuje piekący ból w cewce moczowej, nasilający się pod koniec oddawania moczu, ból w podbrzuszu i krwinkomocz lub nawet - widoczny gołym okiem - krwiomocz. Objawom tym może towarzyszyć gorączka.
- Niewyrównaną cukrzycę - wówczas chory oddaje mocz często i w dużych ilościach. Jest to związane z wydalaniem przez nerki cukru, który „pociąga" za sobą wodę.
- Zmiany w drogach moczowych u kobiet, spowodowane brakiem estrogenów po menopauzie. Częstemu oddawaniu moczu towarzyszy wówczas nietrzymanie moczu.
- Przerost gruczołu krokowego. Częstomocz jest związany z niecałkowitym opróżnianiem się pęcherza wskutek ucisku prostaty na cewkę moczową. Jest dokuczliwy szczególnie w nocy.
- Niewydolność prawej komory serca i obrzęk kończyn dolnych. Jest to szczególny rodzaj częstomoczu, bo występuje tylko w nocy. Takie zaburzenie, nazywane nykturią, jest związane z wchłanianiem się obrzęków z tkanki podskórnej w pozycji leżącej. W tej pozycji, zatem w czasie odpoczynku nocnego, woda wraca do naczyń krwionośnych, co prowadzi do wzrostu nerkowego przepływu krwi i zwiększonej filtracji.
- Nadwrażliwość pęcherza moczowego. Niektóre osoby odczuwają parcie na mocz nawet przy niewielkiej jego ilości w pęcherzu.
- Guzy w miednicy (jelita grubego, macicy) mogą uciskać z zewnątrz na pęcherz moczowy powodując częste parcie na mocz.
- Guzy pęcherza moczowego.