Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o polityce cookies i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Nowe zasady wchodzące w życie 25 maja 2018. (więcej)

Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

28-08-2012

Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?

Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, nadal można pracować

Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia  go jeszcze do emerytury. Co wtedy?

Rencista uznany przez ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy, może nadal pracować.   Rencista uznany przez ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy, może nadal pracować.

Najczęstszym wyjściem z sytuacji jest staranie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą w Polsce pobiera około 1,2 mln ludzi.

Uzyskanie renty jest możliwe, jeśli spełnimy łącznie trzy warunki:

- jesteśy niezdolni do pracy, co orzeka lekarz – orzecznik ZUS,

- mamy wymagany przez ZUS (stosownie do wieku) okres składkowy i nieskładkowy,

- niezdolność do pracy powstała w czasie kiedy jeszcze pracowaliśmy (czyli w okresie składkowym i nieskładkowym), ale nie później niż półtora roku (18 miesięcy) od momentu zakończenia pracy. (Jednak to nie dotyczy wszystkich, o czym poniżej)

Przy czym, co podkreśla Monika Hellstein – z-ca naczelnika Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji ZUS – Oddział  w Krakowie, datę powstania niezdolności do pracy orzeka na podstawie badania i posiadanej dokumentacji medycznej lekarz orzecznik ZUS.

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uzależniony jest od wieku, w którym powstała ta niezdolność do pracy. Warunku (że niezdolność do pracy musi powstać m.in. w ciągu 18 miesięcy od ustania okresu składkowego i nieskładkowego) nie musi spełniać ubezpieczony uznany za całkowicie niezdolnego do pracy lub całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący w przypadku kobiety 20 lat, a w przypadku mężczyzny 25 lat. Przykładowo, mężczyzna z 25-letnim stażem  ubezpieczeniowym, który nie pracuje od pięciu lat, ale posiada w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku pięcioletni okres składkowy, otrzyma rentę, jeżeli zostanie orzeczona u niego całkowita niezdolność do pracy.

Uwaga! Nie dotyczy to osób częściowo niezdolnych do pracy.

Ostatnie złagodzenie przepisów sprawiło, że rentę z tytułu niezdolności do pracy otrzyma także przykładowo mężczyzna z 30- letnim okresem składkowym uznany za całkowicie niezdolnego do pracy, który nie udowodni 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim dziesięcioleciu przed  zgłoszeniem  wniosku lub przed dniem powstania niezdolności. To udogodnienie obejmuje tylko osoby, których niezdolność do pracy powstała po 30. roku życia, i potrafią one udowodnić – mężczyzni 30- letni okres składkowy, a kobiety 25- letni okres składkowy.

Wszystkie sytuacje dotyczące przyznawania renty reguluje Art. 57 Ustawy o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 ( Dz. Ustaw z 2009 r., nr 153 poz. 1227) – objaśnia Monika Hellstein z ZUS – Oddział w Krakowie. – Nadto zawsze warto o swój przypadek dopytać się w stosownym oddziałe ZUS.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora

webstar 2012